Jak wybrać mieszkanie dla seniora?

Jak wskazuje badanie „Współcześni seniorzy, Polska 2017”, starsze osoby mają dziś nierzadko jeszcze wiele celów i planów na przyszłość. Choć często przypisuje im się chęć spokojnego spędzania czasu, odpoczywania i życia chwilą, to w rzeczywistości wielu właśnie w tym momencie zabiera się za realizację marzeń. Czym kierować się zatem przy wyborze mieszkania dla seniora?

Autor: HouseMarket.pl 01 czerwca 2017 09:35

Niezaprzeczalne jest, że miejsce zamieszkania w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie. Zwłaszcza w przypadku starszych osób to istotne, jak jest ono zaprojektowane i urządzone. Wielu zauważa potrzebę zmiany dotychczasowego mieszkania wówczas, gdy obecne jest trudne w utrzymaniu lub sprawia problemy w codziennym życiu.

Bliżej centrum, poproszę

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Starsze osoby zazwyczaj chcą odnaleźć miejsce, które zapewni im duży komfort. Co ciekawe, nie jest to równoznaczne z przeprowadzką na obrzeża miasta. Wprost przeciwnie – to właśnie tereny śródmieścia są postrzegane jako najkorzystniejsze. To tu senior ma łatwy dostęp do rozrywek: teatrów, bibliotek, uniwersytetów trzeciego wieku, parków i ważnych punktów: przychodni, sklepów czy poczty.

Nie bez znaczenia jest także dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta: bliscy będą mogli szybko przyjechać w odwiedziny, a przeprowadzka nie będzie oznaczała rozłąki z przyjaciółmi. Przed zakupem warto rozeznać się, na jakie sąsiedztwo trafimy. Najlepiej, jeśli inwestycja jest położona w zacisznej części miasta, przy jak najmniejszej odległości od centrum.

Idealne M

Mieszkanie dla starszej osoby powinno być przede wszystkim wygodne. Niezależnie od aktualnej sprawności ruchowej seniora, już teraz warto pomyśleć o dogodnym dostępie – najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest lokal na parterze. Inną opcją jest jednopoziomowe mieszkanie na wyższym piętrze w inwestycji wyposażonej w windy.

Rozważając metraż lokalu, trzeba wziąć pod uwagę dwie istotne kwestie: duża powierzchnia wymaga większego wysiłku w utrzymaniu jej w czystości, a z kolei zbyt ciasne mieszkanie utrudnia rozmieszczenie wszystkich mebli w sposób, który umożliwiałby swobodne poruszanie się. Dobrze, jeśli będzie miało ogródek, taras lub balkon, co pozwoli na spędzanie czasu na świeżym powietrzu nawet wówczas, gdy sprawność ruchowa jest nieco mniejsza.

– Wielu seniorów deklaruje, że chce jak najdłużej zachować samodzielność. Idealne będzie w tym przypadku dwupokojowe mieszkanie. Przyda się wyraźne odgraniczenie prywatnej strefy, z sypialnią i łazienką, od tej, w której starsza osoba będzie przyjmowała gości – podpowiada Jakub Orski, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom.

Bezpieczna i pewna transakcja

Pamiętajmy, by w poszukiwaniu mieszkania na sprzedaż nie pomijać samego zainteresowanego. Niech to on sam zadecyduje, który lokal odpowiada mu najbardziej. Dobrze byłoby, gdybyśmy umożliwili mu, by osobiście zobaczył inwestycję, porozmawiał z jej mieszkańcami i obejrzał okolicę. Dla wielu ważne będzie upewnienie się, że mają do czynienia z wiarygodnym deweloperem. Zapewnijmy jak największy komfort poszukującemu mieszkanie. A nade wszystko – wspierajmy, doradzajmy, ale pozwólmy wybierać według własnych upodobań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych