Jak wybrać mieszkanie na wynajem?

Wynajem nieruchomości może przynieść zyski na poziomie 5 – 9 proc. w skali roku. To dwukrotnie więcej niż w przypadku najlepszych ofert lokat bankowych. Nie dziwi zatem, że wielu z nas decyduje się na zakup mieszkania z myślą o wynajmie.

Autor: HouseMarket.pl 14 grudnia 2016 13:25

Ważną kwestią, którą musimy rozważyć, jest metraż naszej inwestycji. Z jednej strony wpłynie on na całkowity koszt mieszkania, z drugiej jednak będzie miał też znaczenie dla przyszłych lokatorów. Niewielkie lokale dwupokojowe lub kawalerki mogą być wybierane przez studentów i singli. Gdy natomiast będziemy dysponować trzema a nawet czterema pokojami, możemy łatwiej znaleźć zainteresowanych wśród rodzin z dziećmi. Możliwy będzie też wynajem grupie studentów, o ile pozwoli na to rozkład pokoi.

Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru nabywanego mieszkania, jest lokalizacja. W tym przypadku ważna jest odległość od centrum, rozmieszczenie sklepów i punktów usługowych, dostęp do komunikacji miejskiej oraz reputacja danej dzielnicy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Pamiętajmy, że jeśli koszty eksploatacyjne będą wysokie i ustalimy zbyt wygórowaną cenę wynajmu, możemy z trudem znaleźć chętnych – przypomina Mateusz Dyrda, ekspert ZFDF, Open Finance. – Myśląc o położeniu mieszkania, pamiętajmy o profilu przyszłych najemców. Niewiele rodzin z dziećmi będzie chciało zamieszkać na osiedlu akademickim. Taka lokalizacja będzie natomiast idealna dla studentów. Natomiast jeśli najemcą będzie senior, lokal powinien być zlokalizowany na parterze lub mieć dostęp do windy. Dla takich lokatorów atutem będzie też blisko położona przychodnia lekarska czy apteka.

Zły stan techniczny to wada?

Bez względu na to, czy nieruchomość kupujemy z myślą o zamieszkaniu, czy wynajmie, powinniśmy zwrócić uwagę na jej stan techniczny. Lokale wymagające gruntownego remontu przeważnie są tańsze. Jako nabywcy będziemy musieli jednak ponieść koszty remontu, które w połączeniu z ceną mieszkania mogą okazać się nawet wyższe, od tej, jaką zapłacilibyśmy za dobrze utrzymane lokum. Jeśli jednak planujemy wynajem może mieć to swoje plusy.

– Jaskrawo pomalowane ściany czy nietypowe meble mogą okazać się przeszkodą dla przyszłych lokatorów. Przeprowadzając remont możemy zatem wybrać neutralne barwy ścian i wyposażenie, które będzie odpowiednie dla każdego. Co więcej, cena, jaką uzyskamy za wynajem nowo wyremontowanego mieszkania będzie wyższa – mówi Marcin Krasoń, ekspert ZFDF, Home Broker.

Wynajem na miesiące czy lata?

Przy wyborze nieruchomości, powinniśmy zastanowić się również, nad formą jej przyszłego wynajmu. Jeśli jesteśmy zainteresowani krótkoterminowym, warto wybrać małe, dobrze zlokalizowane lokale, na które panuje ciągłe zapotrzebowanie. W ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy przez kilka czy nawet kilkanaście miesięcy będziemy szukać nowych lokatorów. Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. to, że łatwo możemy modyfikować stawkę czynszu, co w przypadku umów zawieranych na kilka lat jest znacznie trudniejsze.

– Minusem wynajmu krótkoterminowego bywa natomiast sezonowość, co ma miejsce np. w miejscowościach nadmorskich – mówi Marcin Krasoń, ekspert ZFDF, Home Broker. – Jesienią czy zimą znacznie trudniej jest znaleźć chętnych na wynajem, przez co koszty utrzymania mieszkania spadają na nas. Z kolei wynajem długoterminowy daje szansę na uniknięcie przestojów. Wyzwaniem może okazać się jednak znalezienie lokatora, który chciałby podpisać umowę na dwa czy trzy lata. 

Rentowność inwestycji w nieruchomości zależy przede wszystkim od trafnego wyboru zakupionego mieszkania. Dobra decyzja powoli nam nie tylko łatwo znaleźć najemcę, ale też ustalić odpowiednio wysoki czynsz. Przed zawarciem umowy warto zatem dwukrotnie skalkulować koszty zakupu i utrzymania mieszkania oraz korzyści płynące z wynajmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych