Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?

Sezon wakacyjny to czas, który Polacy chętnie spędzają poza domem. W 2017 r. aż 87 proc. z nas planowało wyjechać, zazwyczaj na 8 do 10 w lipcu lub sierpniuii. Niestety szczyt sezonu urlopowego to również wzmożona aktywność włamywaczy. Jak więc zabezpieczyć mieszkanie, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnej niespodzianki, która może nas czekać po powrocie z urlopu.

Autor: housemarket.pl 02 sierpnia 2018 12:26

Do podstawowych zabezpieczeń należą drzwi i rolety antywłamaniowe, alarm oraz monitoring realizowany przez jedną z licznych agencji ochrony. Drzwi i rolety mogą nie tylko przeszkodzić złodziejom w dostaniu się do wnętrza, ale też po prostu zniechęcić ich do podjęcia próby kradzieży. Z kolei w kwestii alarmu mamy do wyboru kilka opcji. Możemy zdecydować się na sam sygnał dźwiękowy i świetlny, który po pierwsze zwróci uwagę sąsiadów, a po drugie może wystraszyć złodziei. Drugą opcją jest aplikacja monitoringu mieszkania na komórkę. Poinformuje nas, jeśli wydarzy się cokolwiek niespodziewanego, ale też pozwoli zajrzeć w dowolnym momencie do naszego domu. Dodatkowo nagranie z monitoringu pomoże policji w zidentyfikowaniu i złapaniu ewentualnych sprawców, co jest o tyle istotne, że od lat odsetek wykrytych kradzieży z włamaniem waha się na poziomie zaledwie ok. 30 proc. (34,5 proc. w 2016 r., 36,5 proc. w 2017 r.)i. Jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy z agencją ochrony, wówczas jej pracownicy zjawią się w naszym domu po otrzymaniu sygnału o włamaniu. Dodatkowo tabliczka informująca o ochronie posiadłości wywieszona przed wejściem może także podziałać na złodziei odstraszająco.

Poza pochłaniającymi nakłady finansowe rozwiązaniami, powinniśmy zawsze pamiętać o podjęciu przed wyjazdem kilku prostych kroków. Po pierwsze opuszczając mieszkanie często decydujemy się na zasłonięcie okien. Takie rozwiązanie stanowi niestety wskazówkę, że nikogo nie ma w domu. Podobne skutki ma stale zgaszone światło i przepełniona skrzynka na listy. Dlatego też warto poprosić znajomych lub zaufanego sąsiada, by pod naszą nieobecność odwiedził co jakiś czas nasze mieszkanie, podlał kwiatki, wywietrzył wnętrze i pozapalał światła, dając do zrozumienia, że ktoś jest w domu. Po drugie pozamykajmy wszystkie drzwi i okna, także te, które wydają nam się zbyt małe, by zmieścił się w nich dorosły człowiek oraz te w piwnicy (jeśli mieszkamy w domu). Jeśli na urlop jedziemy samochodem, postarajmy się w miarę możliwości spakować w garażu zamiast na ulicy, dzięki czemu nie „ogłosimy” całej okolicy, że wyjeżdżamy. Wbrew panującej modzie nie piszmy też w mediach społecznościowych, dokąd i na jak długo wyjeżdżamy – pamiętajmy, że taka informacja może dotrzeć do większej liczby osób niż nam się wydaje. W końcu – nie zostawiajmy w domu gotówki ani żadnych przedmiotów wartościowych, takich jak biżuteria czy cenne pamiątki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kradzież z włamaniem to niejedyne ryzyko na jakie narażone jest mieszkanie pod nieobecność właścicieli. Innym zagrożeniem są tzw. zdarzenia losowe, na które mamy niewielki wpływ, ale możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Zatem wyjeżdżając, zakręćmy kurki z wodą i gazem, a także powyłączajmy z prądu sprzęt AGD i RTV. Tutaj warto wyposażyć się w listwę przeciwprzepięciową, która będzie chroniła nasz sprzęt nie tylko podczas wyjazdu, ale także na co dzień. Listwa taka jest wyposażona we włącznik oraz bezpieczniki topikowe chroniące przed nadmiernym wzrostem natężenia prądu, a często także w stabilizator napięcia, który likwiduje mniejsze impulsy napięciowe.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych