Jak zadbać o budżet nadszarpnięty ogrzewaniem?

Według danych GUS, w 2015 r. średnie miesięczne wydatki gospodarstw domowych wyniosły 1091 zł na osobę. Aż 20 proc. tej sumy pochłonęły koszty utrzymania domu.

Autor: HouseMarket.pl 22 lutego 2017 14:43

Zimą są one jeszcze wyższe, bowiem więcej płacimy np. za ogrzewanie czy elektryczność. Dlatego wiele osób, podsumowując domowe budżety, zastanawia się co zrobić, by na ten cel wydawać o wiele mniej.

W okresie zimowym znacząco wzrastają koszty utrzymania mieszkania. Zwłaszcza te związane z ogrzewaniem oraz oświetleniem. Rezygnacja z tych mediów raczej nie wchodzi w grę, jeśli chcemy mieszkać komfortowo, jednak istnieje możliwość przynajmniej częściowego ograniczenia wydatków.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W przypadku oświetlenia, warto zainwestować w żarówki energooszczędne i punktowe źródła światła. W kuchni, zamiast korzystać z oświetlenia sufitowego przy każdej czynności, ekonomiczniej będzie zapalić jedynie lampę, która oświetli blat lub kuchenkę, przy których aktualnie pracujemy. Możemy także wybrać żarówki o mniejszej mocy w pomieszczeniach, w których silniejsze światło nie jest potrzebne. Dotyczy to np. sypialni czy garderoby.

Oszczędzanie na ogrzewaniu

W celu zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, warto pomyśleć o termoizolacji budynku, w którym mieszkamy oraz wymianie okien, co znacząco może poprawić izolację wnętrza. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja. W zamian  możemy pomyśleć, chociażby o zakupie lub własnoręcznym wykonaniu ocieplaczy na okna, bądź o zamontowaniu dodatkowych uszczelek, które częściowo ograniczą stratę ciepła.

– Kolejną kwestią jest odpowiednie zarządzanie mocą grzejników – wskazuje Leszek Zięba, ekspert ZFDF, mFinanse. – Gdy wychodzimy do pracy, warto przykręcać ogrzewanie, podobnie możemy zrobić, gdy idziemy spać. Warto także nie nagrzewać nadmiernie pomieszczeń, w których rzadko przebywamy. Pamiętajmy, żeby nie zasłaniać grzejników jednolitymi osłonkami. Meble stojące bezpośrednio przy nich lub długie zasłony, mogą także znacząco zmniejszyć efektywność pracy grzejników.

Jak skutecznie przewietrzyć mieszkanie

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na ponoszone koszty ogrzewania, jest także umiejętne wietrzenie mieszkania. Jest ono konieczne, bowiem chroni pomieszczenia przed nadmierną wilgotnością, która z kolei może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Dopływ świeżego powietrza jest też dla nas zdrowy, wpływa m.in. na samopoczucie czy jakość snu.

By jednak wietrzenie było skuteczne i jednocześnie nie generowało dodatkowych kosztów, warto przeprowadzać je we właściwy sposób. Przed otwarciem okien zakręćmy grzejniki, następnie otwórzmy okna szeroko, najlepiej w kilku pomieszczeniach, tak aby wytworzyć przeciąg. Takie krótkie, ale intensywne wietrzenie nie wychłodzi mieszkania zbyt mocno, bowiem ciepło zmagazynowane w ścianach i meblach szybko ponownie je ogrzeje, natomiast pozwoli uniknąć konsekwencji związanych z nadmierną izolacją pomieszczeń.

Niespodziewane wydatki zimowe

Zimą, podobnie jak w pozostałych porach roku, jesteśmy również narażeni na niespodziewane wydatki, choć ich przyczyny bywają odmienne. Przykładowo, przy ujemnych temperaturach, oblodzonych jezdniach i krótszych dniach znacznie łatwiej o kolizję drogową. Między styczniem a marcem przypada też szczyt zachorowań na grypę, a łagodna zima dodatkowo sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych