Jak zbudować bezpieczny i wytrzymały dach?

Choć w Polsce nie ma huraganów na miarę tych w Ameryce, to jednak coraz częściej mamy do czynienia z silnymi wichurami, opadami gradu i innymi gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Wszystkie te czynniki zewnętrzne, mają wpływ na zniszczenia budynków, których dachy nie wytrzymują obciążenia. Dlatego projektując dom, warto dobrze przemyśleć konstrukcję dachu.

Autor: HouseMarket.pl 20 października 2016 15:09

Na wytrzymałość konstrukcji dachowej wpływa wiele czynników. Do najważniejszych można zaliczyć m.in. jakość drewna, z którego wykonana jest więźba czy kąt nachylenia połaci.

Wybór drewna i więźby dachowej

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Konstruując dach, musimy zdecydować czy będzie on oparty na szkielecie z tradycyjnej więźby drewnianej, czy może wybierzemy więźbę prefabrykowaną. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem przygotowania i metodą łączenia elementów.

Elementy więźby tradycyjnej przygotowywane są na placu budowy i muszą zostać wykonane z ogromną precyzją, ponieważ każdy defekt może obniżyć wytrzymałość konstrukcji nawet o 20-30 proc. Wybierając drewno na więźbę musimy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach jest przechowywane, czy ma odpowiednią wilgotność (dla tarcicy to maksymalnie 20 proc.), czy nie zostało zaatakowane przez grzyby oraz czy zostało odpowiednio zaimpregnowane. Obecność sęków i grzybów może zagrażać bezpieczeństwu całej konstrukcji.

Więźba prefabrykowana, ze względu na proces produkcji, uważana jest za produkt lepszej jakości. Prefabrykowane wiązary kratownicowe wykonuje się fabrycznie z drewna suszonego przemysłowo, ostruganego z czterech stron, ze sfazowanymi krawędziami. Tak przygotowana konstrukcja nie wymaga dodatkowej impregnacji.

- Więźba prefabrykowana w technologii płytek kolczastych, obliczana jest komputerowo i przygotowywana u producenta przez specjalistyczne maszyny. Dzięki temu uzyskujemy dach o całkowicie równych połaciach – mówi Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest. - Elementy łączone są za pomocą płytek kolczastych, które nie wymagają dodatkowych wzmocnień jak zaciosy, gwoździe, śruby czy klej. W związku z tym żadna z drewnianych belek nie jest osłabiona wycięciami, a wytrzymałość całej konstrukcji zależy tylko od jakości zastosowanego drewna – wyjaśnia.

Konstrukcja dachu z więźby prefabrykowanej obliczana jest na wszelkie obciążenia od śniegu oraz siły wiatru, które na nią oddziałują. Producenci wiązarów dobierają materiały biorąc pod uwagę również strefę wiatrową, w jakiej stawiany jest budynek. Polska Norma Obciążeń wiatrem dzieli Polskę na trzy strefy działania wiatru: strefa III – najbardziej zagrożona silnymi wiatrami - południowe części województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, strefa II - województwo pomorskie, zachodniopomorskie i pasmo Łysogór, strefa I – reszta kraju - najmniej zagrożona silnymi wichurami.

Działanie wiatru a kąt nachylenia dachu

Siła, z jaką wiatr oddziałuje na powierzchnię dachu, zależy od jego kąta nachylenia, kształtu oraz od kierunku, z jakiego wieje wiatr. Im dach ma mniejsze nachylenie, w tym większej liczbie miejsc występuje ssanie i, co ważne, tym większe są różnice między wielkościami siły ssącej. To właśnie siły ssące powodują zrywanie dachów w czasie silnych burz.

Najwięcej problemów występuje jednak na dachach nisko nachylonych i płaskich ze względu na występowanie sił ssących. Zasady mocowania pokryć na tych dachach wynikają ze specyficznego nasilenia ssania w strefach brzegowych i narożnych. W tych samych miejscach występują największe siły zrywające pokrycia.

Budując dom należy wziąć pod uwagę wiele czynników i podjąć kilka kluczowych decyzji. Jedna z najważniejszych dotyczy właśnie budowy dachu. Zarówno w kontekście wyboru więźby dachowej, jak i pokrycia dachu. Dachówki ceramiczne lub cementowe, ze względu na swoją masę są bardziej odporne na działanie wiatru, niż np. blacho-dachówka.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych