Jak znaleźć rzetelnego pośrednika nieruchomości?

Już ponad 8 tys. nazwisk zawiera Centralny Rejestr PFRN i liczba ta cały czas rośnie. To dobra wiadomość dla konsumentów, bo jest to w tym momencie jedyne miejsce, w którym możemy znaleźć szczegółowe oraz rzetelne informacje o pośrednikach i zarządcach nieruchomości.

Autor: HouseMarket.pl 23 stycznia 2017 09:47

Już ponad 8 tys. nazwisk zawiera Centralny Rejestr Pośredników i Zarządców Nieruchomości PFRN. Co to oznacza dla konsumentów?

Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości: Ponad 8 tys. specjalistów, świadczących usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami, posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami PFRN lub zarządcy nieruchomości PFRN. Co roku licencję otrzymuje ponad tysiąc osób. To szczególnie ważne w czasach, gdy po 1 stycznia 2014 roku oba zawody uległy deregulacji i dziś praktycznie każdy może je wykonywać.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Państwo nie sprawdza już wiedzy, doświadczenia, czy niekaralności tych ludzi. To dlatego PFRN, wzorując się na najlepszych europejskich rozwiązaniach, wprowadziła system potwierdzania kwalifikacji i kompetencji, którego istotną częścią jest właśnie –dostępny w Internecie – Centralny Rejestr Pośredników i Zarządców Nieruchomości PFRN.

Znajdziemy w nim szczegółowe informacje o osobach spełniających wymogi do tego, by odpowiedzialnie świadczyć usługi pośrednictwa i zarządzania. Każda przyjęła na siebie obowiązek przestrzegania Kodeksu Etyki PFRN, który określa m.in. zakres czynności zawodowych i zasady współpracy z klientem. Posiada także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które dziś, choć obowiązkowe, poza PFRN nie jest w żaden sposób weryfikowane.

To ważne dla klientów, bo przy źle wykonanej usłudze brak ubezpieczenia uniemożliwi im otrzymanie rekompensaty z polisy OC. Centralny Rejestr PFRN jest dziś jedynym, w którym uzyskamy szczegółowe i rzetelne informacje o działających na terenie całego kraju pośrednikach i zarządcach nieruchomości. A to niezwykle ważne, bo w PFRN wciąż otrzymujemy pytania dlaczego danych osób nie ma w rejestrze.

 Czego konkretnie możemy się dowiedzieć z rejestru?

 Tu znajdziemy przede wszystkim dane osobowe interesującego nas pośrednika lub zarządcy, w tym jego zdjęcie, opis doświadczenia, zdobytego wykształcenia i kontakt do niego. Jak już wspomniałem rejestr zawiera też informację o posiadanym ubezpieczeniu, w tym nazwę ubezpieczyciela i sumę gwarancyjną.

To szczególnie ważne z punktu widzenia wiarygodności osoby wykonującej zawód. Ustawodawca nie przewidział żadnych restrykcji za brak polisy OC, co oznacza, że wiele biur może dziś rezygnować z jej wykupienia. W rejestrze znajdują się również tylko te osoby, które posiadały stosowną licencję przed deregulacją zawodów oraz takie, które do zawodu weszły już po 1 stycznia 2014 roku, ale ukończyły kurs pośrednika lub zarządcy nieruchomości. Licencje PFRN są odnawiane co trzy lata, co daje gwarancję dochowania najwyższych zawodowych standardów.

Rejestr cały czas się rozwija. Poza ciągle rosnącą liczbę nazwisk profesjonalistów rozszerzyliście Państwo system o możliwość uzyskania tytułu Specjalisty PFRN.

 Czemu to ma służyć?

 Dodatkowemu zabezpieczeniu interesów klientów. To kolejny krok po kursach pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, gwarantujący wysokie kompetencje w zawodzie i chroniący konsumentów przed nieuczciwymi praktykami. Tytuł, nadawany po przejściu odpowiedniego szkolenia i zdaniu egzaminu, potwierdza specjalistyczne kwalifikacje w różnych dziedzinach obrotu i zarządzania nieruchomościami np. sprzedaży mieszkań czy najmu nieruchomości mieszkalnych.

Uzyskanie tytułu nie jest obowiązkowe, ale pośrednicy i zarządcy chętnie sięgają po to narzędzie. Podobnie jak i po sam wpis do rejestru. Dostępny w internecie cieszy się dużą popularnością wśród klientów, co stanowi również reklamę dla samych pośredników posiadających licencję PFRN.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych