Jaka jest kondycja rynku mieszkaniowego na Górnym Śląsku?

Jak pandemia COVID-19 zmieniła mieszkaniowe trendy? O kondycji rynku mieszkaniowego na Górnym Śląsku rozmawiali uczestnicy debaty "Mieszkania. Pandemia mieszkaniówce nie straszna. Metropolia kusi deweloperów" podczas Property Forum Śląsk.

Autor: housemarket.pl 11 czerwca 2021 08:54

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z pond 2,2 mln mieszkańców to potężny rynek, który kusi największych deweloperów. Podczas Property Forum Śląsk rozmawialiśmy o kondycji rynku mieszkaniowego na Górnym Śląsku w postpandemicznych czasach, potencjale regionu i tendencjach rynkowych. 

ZOBACZ RETRANSMISJĘ SESJI O RYNKU MIESZKANIOWYM PODCZAS PROPERTY FORUM ŚLĄSK

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Chwilowe załamanie na rynku najmu już się kończy

Pandemia i brak ruchu turystycznego spowodowały w Polsce załamanie rynku najmu krótkoterminowego, a praca i nauka zdalna zmniejszyły popyt na mieszkania w głównych miastach regionalnych. Jak jednak podkreślali prelegenci debaty, załamanie było krótkotrwałe, a perspektywy rynku są dobre. 

– Rynek najmu wraca. Studenci prawdopodobnie jesienią wrócą już, jeżeli nie w sposób stacjonarny to hybrydowy do wyższych uczelni. Studenci wracają również dlatego, że wraca do miast praca – zauważała Iwona Sroka, członek zarządu, Murapol SA.

– Rynek najmu w poprzednim roku załamał się i mocno odczuł skutki pandemii. Jednak jest to chwilowe zawahanie, szczególnie tutaj, w  Katowicach – przekonywał Adam Urbański, dyrektor sprzedaży TDJ Estate. –  Katowice są miastem, które nie oferowało takie wielu mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo, skierowanych do turystów, tak jak w Krakowie czy Trójmieście. Najemcami mieszkań w Katowicach są w większości studenci i biznesmeni - wyjaśniał prelegent, podkreślając kluczową rolę, jaką konferencje i eventy pełnią dla rynku wynajmu w stolicy regionu. - W Katowicach, szczególnie w centrum, bardzo liczymy na powrót branży konferencyjnej, dużych wydarzeń targowych, które były dużym motorem, jeżeli chodzi o inwestycje w nieruchomości  - mówił Adam Urbański.

Preferencje klientów uległy zmianie

Lockdown i pandemia zweryfikowały potrzeby kupujących i najemców. Uczestnicy debaty zwracali uwagę na nowe tendencje rynkowe, jakie wyklarowały się w ostatnich miesiącach. 

– Wiemy, że klienci szukają najchętniej mieszkań dwu-, trzypokojowych, na niezbyt dużej powierzchni. W tej chwili cenimy sobie oddzielne pomieszczenia, ze względu na to, że spędzamy w mieszkaniach więcej czasu – wyliczała Iwona Sroka. – Z badań wynika, że klienci cenią sobie mieszkania, które łatwo podzielić, które mają więcej pokoi, ale które mają też zewnętrzną przestrzeń prywatną, duże balkony, loggie, ogródki przydomowe przy parterach. Wydaje mi się, że takich mieszkań będziemy szukać. Tego nauczyła nas pandemia – dodała.

– Na pewno będziemy inaczej budowali, mieszkania będą kompaktowe, coraz częściej będą wyposażone w klimatyzację, bo klimat się ociepla. Utrzyma się trend większej liczby pokoi, nawet kosztem ich metrażu. Klienci będą mieć większe wymagania wobec deweloperów jeżeli chodzi o tę sferę towarzyszącą mieszkaniom. Będą szukali mieszkań, które faktycznie oferują to sąsiedztwo parku czy przestrzeni zielonej – mówił Mirosław Czarnik, Share Home Silesia.

Deweloper odpowiedzialny społecznie

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych