Jaką technologię budowy wybrać?

W 2016 roku zdecydowana większość sprzedanych projektów domów obejmowała nieruchomości budowane technologią murowaną. Ta najpopularniejsza metoda uznawana jest za najsolidniejszą i najtrwalszą.

Autor: HouseMarket.pl 02 lutego 2017 11:15

Klienci biur projektów domów mają do wyboru kilka technologii, wedle których nieruchomość ma powstać. Mogą wybrać technologię murowaną, szkieletową lub domy z bali. Zdecydowanie najpopularniejszą jest pierwsza z wymienionych.

Budowa domu technologią murowaną

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spośród wszystkich sprzedanych w 2016 roku projektów aż 96 proc. stanowiły domy wznoszone technologią murowaną. Skąd taka popularność? Uznawane są one za najbardziej trwałe i solidne. W Polsce budujemy domy, które mają służyć także kolejnym pokoleniom – są zatem inwestycją długoterminową, a technologia murowana współgra z tą popularną myślą inwestorów.

– Domy murowane mają wiele zalet. Jako podstawowe można wymienić: mocną konstrukcję, dużą akumulację ciepła, dostępność materiałów budowlanych, tradycyjną technologię, wykorzystywaną od wieków, ale również unowocześnianą – komentuje architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom.pl.

Domy szkieletowe i domy z bali

3 proc. osób, które zakupiły w minionym roku projekt domu, wybrały dom budowany metodą szkieletową. Jako podstawowe zalety tej technologii podaje się krótki czas realizacji i dobrą izolację cieplną. Wybór na tego typu domy pada rzadko z uwagi na ich małą popularność – to błędne koło, jednak Polacy nie chcą inwestować w coś, czego nie znają.

Technologie budowy domów

Domy z bali okazały się najrzadszym wyborem w 2016 roku. Nieruchomości zaprojektowane w tej technologii wybrał 1 proc. klientów biura Extradom. Choć często domy drewniane zachwycają formą, ich mała popularność wynika z braku przekonania co do trwałości, cena (dom o takiej samej powierzchni często okazuje się droższy, niż murowany), brak możliwości budowania systemem gospodarczym (gromadzone materiały nie mogą długo leżeć z uwagi na zawilgocenie). Zwraca się również uwagę, że domy te szybko się wychładzają, a ich wygląd nie zawsze wpisuje się w otoczenie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych