Jaką technologię wybrać do budowy domu?

Budowa domów i obiektów kubaturowych jest dość dużym wydatkiem. Niektóre koszty można jednak ograniczyć dzięki optymalizacji systemów budowlanych. Przed dokonaniem wyboru warto też porównać oferty producentów prefabrykatów, które pozwolą określić orientacyjny zakres wydatków i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Autor: HouseMarket.pl 09 listopada 2016 16:13

Dom tani w budowie to konstrukcja o prostym kształcie ścian i dachu. Bardzo duży wpływ na cenę budowy będzie miał również wybór odpowiedniego systemu budowy i samego materiału. Materiały stosowane na ściany zewnętrzne w domu mieszkalnym to przede wszystkim: drewno, glina, cegła, beton i kamień. Wybór technologii wykonania jest również stosunkowo szeroki, od ścian szkieletowych po prefabrykowane i murowane.

Budowa tradycyjna – tania, ale z wadami

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Około 80 proc. wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce posiada ściany postawione w technologii murowanej - powszechnej, prostej i tradycyjnej. Tradycyjna technologia posiada jednakże wiele wad, m.in. bardzo niskie parametry cieplne, co wpływa na wzrost kosztów docieplania domów co najmniej o 30 proc. w porównaniu do innej i bardziej ekonomicznej technologii.

Do tradycyjnej budowy domu stosowane są bloczki ceramiczne, w tym Porothermu. Średni koszt materiału na 1 mkw ściany to ok. 54 zł. Zatem dla obiektu ok. 150 mkw. potrzeba: Porotherm 25 p+w – 8100 zł, dwie palety cementu – ok. 1350 zł oraz wapno, piach, co daje sumę powyżej 11 tys. zł.

Plusami tradycyjnego systemu jest budowa z produktu naturalnego, tj. z gliny i dobra izolacyjność akustyczna. Do minusów natomiast, oprócz niskich parametrów cieplnych, należą: konieczność mieszania zaprawy na budowie, mostki termiczne czy waga produktu - około 150 kg na 1mkw. ściany. Producent wprowadził także do oferty pustak z możliwością montażu na klej, jednak jego cena dla tego typu budowy to koszt około 14 tys. zł.

Budowa w technologii keramzytobetonowej

Inną, często stosowaną technologią jest budowa domów z keramzytobetonu. To pustaki z betonu z kruszywem keramzytowym, czyli lekkimi, porowatymi granulkami, powstałymi w wyniku spieniania i spiekania gliny. Większość pustaków i bloczków posiada profilowane boki, więc łączy się je na pióro i wpust. Przykładowo średni koszt materiału Keramzyt pustak Alfa 1/1 Termo (system Sun Block) to 56 zł, zatem obiekt mieszkalny przy 150 mkw. wynosi 8700 zł. Do tego doliczyć należy zaprawę cienkowarstwową ok. 30 worków – 600 zł, a więc dwukrotnie tańszą od technologii tradycyjnej. Całość wyniesie do 10 tys. zł.

Zaletami systemu są przede wszystkim: szybki czas budowy, który dodatkowo wpływa na optymalizację kosztów, łatwość obróbki, niska waga materiału - około 90 kg na 1 mkw. ściany, wysoka paroprzepuszczalność, co oznacza, że ściany wznoszone w tym systemie będą oddychać oraz wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt, podobnie jak ceramika, jest produktem cichym i naturalnym oraz jak gazobeton lekkim, ciepłym, łatwym w obróbce, a dodatkowo jako jedyny znany

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych