Jaki wpływ na rynek nieruchomości będzie mieć Polski Ład? Komentarz GK Immobile

Zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych, brak możliwości rozliczania najmu prywatnego wg skali podatkowej czy uproszczona ścieżka budowy domów do 70 mkw – to niektóre zmiany przewidziane w Polskim Ładzie.  Jaki wpływ będą miały na rynek nieruchomości?

Autor: housemarket.pl 20 listopada 2021 11:18

Z różnych źródeł pojawiają się informacje o tym, jaki wpływ na rynek nieruchomości może mieć pakiet ustaw, zwany Polskim Ładem. Do najważniejszych zmian należeć będą: zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych; możliwość rozliczania najmu prywatnego jedynie za pomocą ryczałtu – brak możliwości rozliczania się wg skali podatkowej; uproszczona ścieżka budowy domów do 70 mkw. (brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, zatrudniania kierownika i prowadzenia dziennika budowy) oraz dopłata do wkładu własnego i gwarancje na wkład własny dla rodzin o niskich dochodach.

Opodatkowanie najmu

Proponowane zmiany w istotny sposób wpłyną na popyt na nieruchomości mieszkalne oraz pewną równowagę na rynku. Przywileje podatkowe związane z kupnem mieszkania używanego od co najmniej 5 lat w postaci możliwości wyznaczenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej aż do 10% rocznie całkowicie znikną, więc atrakcyjność zakupu takich mieszkań spadnie. Jednocześnie możliwość amortyzacji lokali użytkowych nadal pozostawi się podmiotom gospodarczym (wyłączając osoby fizyczne).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W związku z tym wzrośnie atrakcyjność zakupu pod wynajem lokali, które są lokalami użytkowymi. Szczególnie mowa jest tutaj o tzw. mikroapartamentach oraz condohotelach, które będzie można nadal amortyzować, pod warunkiem rozliczania najmu w działalności gospodarczej. Uprzywilejowanie tego rodzaju budynków pod kątem podatkowym może zwiększyć liczbę nowopowstających tego typu budynków, a co za tym idzie, zmniejszenie podaży budynków i lokali mieszkalnych w centrach miast.

Wpływ Polskiego Ładu na GKI

Polski Ład to zbiór ustaw szeroko zapowiadanych w mediach, które są w trakcie procedowania przez Sejm i Prezydenta. Pomijając podatkowe aspekty Polskiego Ładu, które na Grupę Kapitałową IMMOBILE nie będą miały aż tak dużego wpływu, wprowadzi on spore zmiany wprowadzi na rynku nieruchomości, na którym w różne projekty zaangażowana jest GK Immobile S.A. Na popyt na mieszkania w zakresie działalności deweloperskiej wpływ będzie dwojaki. Z jednej strony dodatkowy popyt generowany przez program gwarantowanych przez BGK kredytów oraz dopłat do wkładów własnych. Z drugiej strony przynajmniej lekki spadek popytu ze strony klientów inwestycyjnych, którzy będą mogli rozliczać wynajem mieszkań na nieco mniej korzystnych zasadach, niż dotychczas.

Inflacyjny i popytowy charakter całego tego pakietu ustaw, będzie generalnie wpływał na wzrost cen nieruchomości. Można się spodziewać pozytywnego wpływu programu na wyceny nieruchomości, których Grupa IMMOBILE ma zbudowany spory portfel.

Wycena dochodowa, wartość odtworzeniowa budynku a przyszłe ceny

Przy okazji rozmowy o zmianach na rynku nieruchomości warto przedstawić podstawowe modele ich wyceny.

Wycena dochodowa nieruchomości opiera się w uproszczonej wersji o dwa parametry: przewidywany możliwy do uzyskania średni dochód oraz stopę kapitalizacji (czy też stopę dyskontową). Podzielenie przewidywanego rocznego dochodu z nieruchomości przez stopę kapitalizacji daje nam dochodową wartość takiej nieruchomości. Np. jeżeli uzyskiwany średnioroczny dochód, to 50 tys. PLN, a stopa kapitalizacji na rynku wynosi 7%, to wartość nieruchomości wyniesie 50 000/0,07 = 714,3 tys. PLN. Wycenę dochodową stosuje się szczególnie przy wycenie nieruchomości komercyjnych, takich jak hotele, biura, magazyny czy centra handlowe. Należy zauważyć, że spadek stopy kapitalizacji (a więc pewnej oczekiwanej stopy zwrotu), powoduje wzrost ceny nieruchomości.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych