Jakich budynków powstaje najwięcej?

W pierwszym półroczu 2016 r. inwestorzy indywidualni realizowali głównie budynki dwukondygnacyjne. Pozostali przeważnie - czterokondygnacyjne i pięciokondygnacyjne.

Autor: HouseMarket.pl 12 września 2016 12:26

Jak wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „Budownictwo mieszkaniowe I-II kwartał 2016 r”, w pierwszym półroczu 2016 r. inwestorzy indywidualni realizowali głównie budynki dwukondygnacyjne (72,7 proc. kubatury zrealizowanych przez nich nowych budynków mieszkalnych) o przeciętnej kubaturze 740,5 m sześc. Mieszkania w tych budynkach stanowiły 65,6 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez tę grupę inwestorów w nowych budynkach mieszkalnych.

Budynki jednomieszkaniowe

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budynki jednomieszkaniowe stanowiły 93,2 proc. kubatury nowych budynków mieszkalnych zrealizowanych przez inwestorów indywidualnych w pierwszym półroczu 2016 r. Znajdowało się w nich 87,2 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania w tej formie budownictwa w nowych budynkach mieszkalnych.

Przeciętny czas trwania ich budowy skrócił się, w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 r., o 1,0 miesiąca i wyniósł 57,2 miesiąca. Budynki o dwóch mieszkaniach były budowane przez inwestorów indywidualnych w ciągu 32,4 miesiąca (wobec 35,5 miesiąca w pierwszym półroczu 2015 r.), a budynki o trzech i więcej mieszkaniach w ciągu 24,2 miesiąca (wobec 27,7 miesiąca w pierwszym półroczu 2015 r.).
Wśród nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w pierwszym półroczu 2016 r. przez inwestorów innych niż indywidualni dominowały - pod względem kubatury - budynki mieszkalne czterokondygnacyjne (18,4 proc. kubatury), budynki pięciokondygnacyjne (17,5 proc. kubatury nowych budynków mieszkalnych zrealizowanych przez tę grupę inwestorów) oraz budynki dwukondygnacyjne (12,7 proc. kubatury).

Przeciętna kubatura tych budynków wyniosła odpowiednio: 9507,5 m sześc., 14263,2 m sześc. i 711,5 m sześc. Mieszkania w budynkach czterokondygnacyjnych stanowiły 20,5 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie innym niż indywidualne, w budynkach pięciokondygnacyjnych - 18,3 proc., a w budynkach dwukondygnacyjnych - 9,0 proc.

Inwestorzy inni niż indywidualni budowali głównie budynki o trzech i więcej mieszkaniach (85,9 proc. kubatury zrealizowanych przez nich nowych budynków mieszkalnych). Znajdowało się w nich 90,8 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez tę grupę inwestorów.

Metoda budowania

Dominującą metodą wznoszenia nowych budynków mieszkalnych w budownictwie innym niż indywidualne była metoda tradycyjna udoskonalona, choć jej udział w ogólnej kubaturze tych budynków zmniejszył się o 0,6 p. proc. i wyniósł 75,9 proc. Zwiększył się natomiast udział kubatury nowych budynków mieszkalnych realizowanych metodą monolityczną - do 23,9 proc. (o 0,6p. proc.) i metodą wielkopłytową - do 0,2 proc. (o 0,1 p. proc.).

Także inwestorzy indywidualni przy wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych stosowali głównie metodę tradycyjną udoskonaloną. Jej udział w ogólnej kubaturze nowych budynków mieszkalnych, realizowanych przez tę grupę inwestorów wyniósł 99,3 proc. (wobec 99,4 proc. przed rokiem).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych