Jakich mieszkań poszukujemy w Trójmieście?

W Trójmieście największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania, których koszt nie przekracza 220 tys. zł. Średnia cena nieruchomości nabywanych w Gdańsku wynosi aktualnie 5500 zł za mkw.

Autor: HouseMarket.pl 27 października 2016 16:35

Jeszcze tylko dwa miesiące zostały do kolejnej podwyżki wymaganego minimalnego wkładu własnego. Jednak wiele wskazuje, że od nowego roku w kilku bankach nadal będzie można uzyskać kredyt hipoteczny, posiadając 10 proc. wartości mieszkania.

Inwestorzy w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nieruchomości znajdujące się w Sopocie oraz te zlokalizowane przy gdańskiej Starówce cieszą się największym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Mimo wysokich cen, właściwych dla tych mieszkań, chętnych nie brakuje.

– Na trójmiejskim rynku nieruchomości najpopularniejsze są lokale dwupokojowe, za zakup których należy ponieść wydatek rzędu do 220 tys. zł. W tej cenie możemy znaleźć mieszkania o powierzchni ok. 40 mkw. – mówi Radomir Potakowski, ekspert Metrohouse. – Do poszukiwanych lokalizacji należą m.in. Zakoniczyn, Ujeścisko oraz Jasień.

Inwestorzy z kolei rozglądają się w poszukiwaniu opłacalnych okazji. Rzadko decydują się na nabycie lokalu wystawionego po rynkowych cenach. Średni koszt metra kwadratowego mieszkań kupowanych w Gdańsku wynosi obecnie 5 500 zł. W Gdyni wydatek ten jest o ponad 100 zł mniejszy.

Jeżeli chodzi o limity MdM, to Gdańsk jest jedyną metropolią, dla której w październiku 2016 r. nie nastąpiła aktualizacja tych wskaźników. Już tradycyjnie, wskaźniki cenowe dla całego województwa pomorskiego zmieniają się trzy miesiące później niż w pozostałych częściach kraju. To oznacza, że gdańskie limity MdM zostaną zaktualizowane na początku 2017 r.

Rośnie wymagany wkład własny

Osoby, które planują kupić w Gdańsku mieszkanie powinny przygotować się na wprowadzenie pewnych zmian na rynku kredytów hipotecznych. Niezbyt pomyślną informacją jest to, że zostały już tylko dwa miesiące do czasu kolejnej podwyżki minimalnego wkładu własnego. Banki, które nie wykupią specjalnego ubezpieczenia, będą mogły udzielać kredytów tylko osobom posiadającym aż 20 proc. wkładu własnego. Na szczęście wiele wskazuje na to, że w ośmiu bankach nadal będzie można uzyskać kredyt przy wkładzie własnym wynoszącym 10 proc.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że za dwa miesiące udostępniona zostanie kolejna pula pieniędzy przeznaczonych na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

– Przypomnijmy, że obecnie można starać się jedynie o wsparcie na 2018 r. W styczniu ponownie pojawią się natomiast dopłaty dostępne od ręki. To z pewnością spowoduje wzmożony ruch na rynku nieruchomości – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

W Gdańsku MdM cieszy się dużym zainteresowaniem. Od początku jego działania osoby kupujące mieszkanie na tamtym rynku uzyskali dopłaty na kwotę 89 mln zł. Średnio wyniosła ona 25 587 zł.  

Biorąc pod uwagę, jak szybko były wykorzystywane pieniądze na dopłaty w tym roku, można podejrzewać, że pula 373 mln zł nie wystarczy na długo.

– Prawdopodobnie już pod koniec roku wiele osób zacznie szukać mieszkań spełniających kryteria programu, a od stycznia rozpocznie się masowe składanie wniosków. Tak jak w tym roku pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy do marca. Jeśli więc ktoś planuje kupić mieszkanie ze wsparciem MdM to nie powinien zwlekać – dodaje Jarosław Sadowski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych