Jakie mieszkania kupowane są we Wrocławiu?

W stolicy Dolnego Śląska popularny staje się tzw. flipping nieruchomości, czyli zakup zaniedbanego lokalu, przeprowadzenie jego remontu i sprzedaż po cenie rynkowej.

Autor: HouseMarket.pl 26 stycznia 2017 16:18

Z kolei na rynku kredytów hipotecznych najważniejszym wydarzeniem było odblokowanie pieniędzy przeznaczonych na dopłaty, w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Choć w puli pozostało jeszcze ok. 26 mln zł, to większość banków zablokowała już możliwość składania wniosków.

Szybkie powroty do miasta

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Początek roku na wrocławskim rynku wtórnym przyniósł wzrost cen transakcyjnych. Być może jest on związany z chęcią powrotu do miasta znacznej liczby osób, mieszkających poza jego granicami.

– Marzenia o domu z dala od miejskiego zgiełku, wdrożone w życie przez wiele rodzin, ukazały też swoje wady: mniejsza mobilność, utrudniona komunikacja, wysokie koszty dojazdu, wiele godzin traconych codziennie w samochodzie i lokalizacja z dala od miejskiej infrastruktury. Zalety ciszy, spokoju i obcowania z naturą nie zawsze jednak to rekompensują – mówi Arkadiusz Opaliński, ekspert Metrohouse.

Znacznym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania cieszą się te o dużej powierzchni, w odrestaurowanych, przedwojennych kamienicach. Ciekawostką na dolnośląskim rynku wtórnym jest także rosnąca liczba ofert tzw. flippingu. Metoda ta polega na kupnie zaniedbanej nieruchomości, przeprowadzeniu jej gruntownego remontu i sprzedaży po cenie rynkowej.

Drożej na rynku pierwotnym

Wrocław jest kolejnym miastem, w którym dotowane mieszkania z terminem ukończenia przewidzianym na 2018 r., są mało popularne. Dlatego, osoby kwalifikujące się do programu Mieszkanie dla Młodych, wolały zaczekać na kolejny rok. W poprzednim kwartale dylematów nie mieli wrocławianie zdecydowani na używane M. Pomimo wzrostu z początku października 2016 r. (+1,51 proc./+63,90 zł/mkw.), limit MdM dotyczący rynku wtórnego (4 302,90 zł/mkw.), nadal jest stosunkowo niski, w porównaniu do cen wrocławskich mieszkań. Warto wspomnieć, że taka sama zmiana procentowa (+1,51 proc.) dotyczyła również limitu dla rynku pierwotnego.

Dopłaty są jeszcze dostępne

Dla osób planujących zakup mieszkania we Wrocławiu pozytywną wiadomością jest obniżenie przez Pekao Bank Hipoteczny marży kredytów mieszkaniowych, obowiązującej od 23 stycznia 2017 r. Niestety jednocześnie dwa inne banki:  PKO BP i Alior Bank – wprowadziły niewielkie podwyżki.

Z tym że, jeśli chodzi o PKO BP, to od 16 stycznia wprowadził modyfikację oferty cenowej w zakresie nowych kredytów i pożyczek hipotecznych. Zmiana o 0,15 pp. obejmuje wszystkie osoby wnioskujące o kredyt czy pożyczkę hipoteczną, przy czym klienci banku utrzymujący z nim stałe relacje uzyskują upust na marży kredytu. Po wprowadzonych modyfikacjach, klienci aktywnie z nim współpracujący (posiadający od co najmniej sześciu miesięcy rachunek ROR i wykazujący regularne wpływy) uzyskają dostęp do produktów hipotecznych na atrakcyjnych warunkach, niższych nawet o 0,15 pp. od standardowej oferty.

 

Poza tym bardzo szybko kończą się pieniądze na tegoroczne dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Choć w puli pozostało jeszcze ok. 26 mln zł, to większość banków zablokowała już możliwość składania wniosków.

– Banki obawiały się sytuacji, w której pieniądze przeznaczone na dopłaty skończyłyby się i część kredytobiorców mogłaby nie otrzymać wsparcia. W rezultacie straciliby oni zaliczkę wpłaconą sprzedającemu mieszkanie. Ci, którzy nie boją się jednak takiej perspektywy wciąż mają szansę na dopłatę – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Należy jednak dodać, że w dalszym ciągu, bez obaw, można wnioskować o dopłaty przeznaczone na 2018 r., których jest jeszcze ponad 200 mln zł. Niestety nie wszystkim uda się z nich skorzystać. Sprzedający często nie akceptują bowiem faktu, że część pieniędzy (kwotę dopłaty) dostaną dopiero w przyszłym roku. Nie jest to problemem jedynie w przypadku zakupu mieszkania będące jeszcze w budowie. Na koniec przypomnijmy jednak, że aby uzyskać dofinansowanie trzeba również spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest to, że cena 1 mkw., nie może przekroczyć limitu, który w przypadku nowych mieszkań we Wrocławiu wynosi 5 259 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych