Jakie okna będziemy wybierać w 2022 roku?

Trendy w branży budowlanej to efekt wieloletnich działań i rozwoju produktów, a także wzrostu świadomości inwestorów w zakresie wybierania rozwiązań nowoczesnych, energooszczędnych i funkcjonalnych. Jakim rokiem będzie 2022 na rynku stolarki otworowej? Mówi o tym Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

Autor: housemarket.pl 12 stycznia 2022 10:46

Przewidując to, jakim rokiem będzie 2022 dla branży stolarki okiennej, nie można pominąć ubiegłorocznych problemów z łańcuchami dostaw, z jakimi zmagali się inwestorzy, wykonawcy oraz producenci rozwiązań okienno-drzwiowych. Jak mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi, fakt ograniczonej dostępności materiałów, a także wydłużonego czasu ich dostarczania na pewno będzie odczuwalny – jednak nie wiadomo, w jakim stopniu.

- W 2021 brakowało w zasadzie niemal wszystkiego - począwszy od stali, a skończywszy na ociepleniu. Problem stanowiła także dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, co powodowało dalsze opóźnienia na budowach. Sami inwestorzy musieli więcej uwagi poświęcić wcześniejszemu poszukiwaniu wykonawców i materiałów, co mogło im umożliwić sprawniejsze przeprowadzanie prac budowlanych. Miejmy nadzieję, że rok 2022 pod tym względem będzie o wiele łaskawszy. Jest to niezwykle ważne, gdyż bez poprawy sytuacji, odczuwane przez producentów oraz inwestorów, problemy będą się jeszcze bardziej pogłębiać - mówi Rafał Buczek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kierunek - aluminium i połączenia z PVC

Mimo przewidywanych utrudnień, eksperci z branży stolarki okiennej śmiało wskazują na trendy, którymi będą kierować się inwestorzy w 2022 roku. W nowym roku jeszcze częściej będziemy stawiać na stolarkę aluminiową. Jest to związane przede wszystkim z gabarytami aktualnie wykonywanych konstrukcji okiennych, a także przeszkleniami XXL, wykorzystywanymi w coraz to nowocześniejszych budynkach.

- Szkło i aluminium to trend, który będzie cieszyć się jeszcze większą popularnością niż w roku ubiegłym. Okna aluminiowe, które początkowo zdominowały rynek budownictwa użyteczności publicznej, trafiły także w potrzeby inwestorów indywidualnych. Jest to związane z coraz większą ilością nowych inwestycji, do których pasują wyłącznie rozwiązania w technologii aluminium, charakteryzujące się niewielką wagą (w porównaniu do okien PVC), dużą wytrzymałością oraz dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Tego typu okna przekonują więc inwestorów, szczególnie tych ceniących spektakularne przeszklenia na wąskich profilach, zwiększających powierzchnię okna. Dzięki wykorzystaniu aluminium możemy stworzyć spektakularne konstrukcje, sięgające nawet 12 metrów długości – wyjaśnia Rafał Buczek.

W 2022 roku będziemy stawiać także na połączenia systemów aluminiowych z ciepłymi, szczelnymi i ekonomicznymi oknami PVC - bez potrzeby rezygnacji z wielkogabarytowych konstrukcji. Inwestorzy najczęściej wybierać będą systemy aluminiowe w postaci okien podnośno-przesuwnych, dużych przeszkleń, oraz drzwi wejściowych. Pozostałe okna w budynku, a także mniejsze systemy podnośno-przesuwne będą oparte o technologię PVC.

Prosta droga ku światłu - w rozmiarze XXL

Projekty domów w 2022 roku będą posiadać rozmach w zakresie formy i stylu. Inwestorzy będą decydować się na duże przeszklenia, które nadadzą inwestycjom luksusowego charakteru i - co najważniejsze - optycznie powiększą pomieszczenia, doświetlając wnętrza i sprawiając, że przebywanie w domu jest bardziej komfortowe.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych