Jakie plusy ma podział domu na strefy?

Nadanie charakteru poszczególnym pomieszczeniom w domu jest czymś zupełnie naturalnym, dziejącym się często automatycznie. Jednak z upływem czasu przypadkowość nacechowania poszczególnych miejsc może być uciążliwa i kłopotliwa. Dlatego lepiej przemyśleć podział domu na strefy – dzienną i nocą, co pozwoli na lepsze zaplanowanie przestrzeni.

Autor: HouseMarket.pl 27 stycznia 2017 12:29

Wnętrze domu musi być funkcjonalne, wygodne, ustawne. Dobre zarządzanie przestrzenią realnie wpływa na komfort życia wszystkich mieszkańców. Jakie są zatem podstawowe plusy podziału domu na dwie strefy – dzienną i nocną?

Strefa dzienna w domu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Otwarta przestrzeń, zachęcająca domowników do wspólnego spędzenia czasu, jest cechą charakterystyczną strefy dziennej. Tworzy je salon – najczęściej największe pomieszczenie w domu – z wydzieloną kuchnią lub sąsiadujący z osobnym pomieszczeniem, w którym znajduje się część gastronomiczna. W salonie może znajdować się jadalnia, miejsce do zabaw dla dzieci, zestaw wypoczynkowy z kinem domowym, kącik dla czworonoga. Strefa dzienna to także łazienka i toaleta. Ta część domu posiada zwykle wyjście na ogród lub taras, łącząc w ten sposób przestrzeń domową z zielonym otoczeniem domu.

– Obszar strefy dziennej jest w kontekście całego domu bardzo istotny. Często zajmuje ponad połowę powierzchni całej nieruchomości, jest w nim dużo przestrzeni nieprzedzielonej ścianami. To miejsce, w którym rodzina spędza czas do późna, w którym spożywane są wspólne posiłki. Tu także przyjmowani są goście – strefa dzienna jest swego rodzaju wizytówką całego domu – tłumaczy architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom.

Odpoczynek w strefie nocnej

Zupełnie inną rolę odgrywa w domu strefa nocna. Przestrzeń ta służy wyciszeniu, jej otoczenie dostosowane jest do potrzeb każdego mieszkańca. To najczęściej sypialnia i pokoje domowników, a także gabinety, w których możliwe jest skupienie się na pracy.

– W strefie nocnej ważny jest spokój i ograniczenie bodźców. Tutaj spędzamy wieczory i noce, a także skupiamy się na zadaniach związanych z życiem zawodowym. To miejsce, w którym swobodnie możemy się skupić i odosobnić. Wnętrza urządzone są zazwyczaj w spokojnych, stonowanych kolorach – mówi ekspert Extradom.pl.

Określenie obszarów mianem strefy dziennej i nocnej sprzyja zachowaniu harmonii w całym domu. Spełniają one odpowiednie funkcje, ich charakter w pełni odzwierciedla zadaniowość – w strefie dziennej może być głośno, są tam dziecięce zabawki, domownicy prowadzą wspólne rozmowy. Dzięki wskazaniu strefy nocnej, każdy mieszkaniec możne znaleźć chwilę na wyciszenie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych