Jakie powinno być mieszkanie pod miastem?

Na wartość mieszkania wpływa nie tylko standard lokalu, ale też najbliższa okolica. Wyznacznik atrakcyjnej nieruchomości – znakomita lokalizacja – nie musi jednak dotyczyć tylko wybranych dzielnic dużych miast, ale także sąsiadujących z nimi mniejszych miejscowości.

Autor: HouseMarket.pl 14 września 2016 16:45

Location, location, location – te trzy słowa jednocześnie jak mantrę powtarzają angielscy pośrednicy nieruchomości. Trudno się temu dziwić, w końcu autorstwo tego stwierdzenia przypisuje się Haroldowi Samuelowi, założycielowi firmy Land Securities, która jest potentatem na brytyjskim rynku nieruchomości.

Dobra lokalizacja

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pod pojęciem „dobra lokalizacja” mieścić się jednak może wiele. Dla jednych oznaczać to będzie życie w centrum miasta, w sąsiedztwie wielu usług, sklepów i punktów gastronomicznych, dla innych – mieszkanie w cichej, spokojnej i zielonej okolicy.

– Niezależnie jednak od tego, co jest nam bliższe, nasz dom powinien być przede wszystkim dobrze skomunikowany z miejscami, do których docieramy najczęściej: pracą, szkołą, mieszkaniem rodziny czy znajomych – uważa Piotr Nowak, prezes firmy deweloperskiej Topnorma, która zakończyła właśnie budowę Apartamentów Józefów, inwestycję w podwarszawskim Józefowie.

 Bogata infrastruktura

Wybór dewelopera nie był przypadkowy – Józefów jest przykładem dobrze zarządzanego i doinwestowanego miasta. Mieszkańcy mają do dyspozycji bogatą infrastrukturę, zapewniającą im wygodną komunikację i wysoki komfort życia. To z kolei sprawia, że Józefów od lat jest cenioną i pożądaną lokalizacją, dzięki czemu nieruchomości w tej okolicy trzymają mocno cenę i są postrzegane jako dobra, długoterminowa inwestycja.

Co więcej, to inwestycja, na którą stać także osoby z mniej zasobnym portfelem – ceny nieruchomości w Józefowie, ze względu na dopasowanie do lokalnego rynku, są sporo niższe niż w przypadku podobnych jakościowo inwestycji w centrum miasta.

Z przeprowadzanej systematycznie przez Topnormę analizy lokalnego rynku wynika, że średnia cena nowych mieszkań w Józefowie wynosi obecnie prawie 6950 zł za mkw. (stan na koniec sierpnia 2016 r.). W porównaniu z dużo wyższymi, nawet o kilka tysięcy złotych za metr, cenami w stolicy, to atrakcyjna oferta.

Zapewne to też jeden z powodów szybkiej sprzedaży Apartamentów Józefów, które w przeciągu półtora roku znalazły nabywców w ponad 90 proc. Obecnie w ofercie znajduje się już tylko kilka ostatnich lokali. Niestety, podaż na rynku pierwotnym w Józefowie jest niewielka. Wynika to głównie z małej dostępności działek pod zabudowę wielorodzinną.

Dobry dojazd do centrum miasta

Kolejnym warunkiem, który z pewnością musi spełniać dobra lokalizacja podmiejska, jest także bardzo dobry dojazd do centrum miasta, zarówno dla tych, którzy podróżują autem, jak i dla niezmotoryzowanych. Optymalnym rozwiązaniem jest dojazd kolejką, która umożliwia dotarcie np. do pracy bez korków i założonym czasie.

Na mieszkanie z dala od zgiełku dużego miasta często decydują się rodziny z dziećmi. Dlatego ważnym aspektem dobrej lokalizacji ościennych miejscowości jest bogate zaplecze edukacyjne i rekreacyjno-sportowe. Dzięki temu wszystkie potrzeby związane z edukacją przedszkolną czy szkolną oraz zagospodarowaniem czasu wolnego po zajęciach lekcyjnych mogą być zaspokojone na miejscu, bez konieczności czasochłonnego dowożenia dzieci do placówek w mieście.

Podobnie jest z terenami zielonymi – jeśli wyprowadzamy się za miasto, chcemy mieć częstszy kontakt z naturą i wypoczynkiem na świeżym powietrzu, dlatego włodarze podmiejskich miejscowości powinni zadbać o to, by były one dostępne i atrakcyjne dla mieszkańców.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych