Jakie warunki musi spełniać dom w MdM?

Mieszkanie dla Młodych oferuje wsparcie dla osób inwestujących w swoją pierwszą nieruchomość. Szereg zmian w regulaminie programu już w początkowym etapie jego działania poszerzył grupę potencjalnych odbiorców także o osoby budujące dom. Projekt musi jednak spełniać odpowiednie warunki.

Autor: HouseMarket.pl 20 stycznia 2017 12:05

Ściśle określona grupa odbiorców dzięki MdM może starać się o uzyskanie dofinansowania. Pomoc dla budujących dom metodą gospodarczą stanowi możliwość zwrotu części podatku VAT.

Zasady preferencyjnego programu MdM są jasno zdefiniowane. Opinii podlega zarówno inwestor, jak i dom, którego budowy chce się podjąć. Ze wsparcia może skorzystać małżeństwo lub osoba samotna w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka), brak własności nieruchomości (w chwili ubiegania się o MdM i w przeszłości, z wyłączeniem osób i rodzin z min. trojgiem dzieci).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kluczowa jest wielkość nieruchomości – maksymalna powierzchnia użytkowa budowanego domu jednorodzinnego nie może mieć więcej niż 100 mkw. lub w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci – 110 mkw.

– MdM daje możliwość odzyskania części poniesionych kosztów. Szacunkowo będzie to kwota kilkunastu tysięcy złotych. W kontekście powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego, który miałby spełnić warunki programu, warto zwrócić uwagę, że balkony, loggie, tarasy, antresole, szafy i schowki w ścianach, pralnie, garderoby, suszarnie, wózkownie, strychy i piwnice nie są wliczane do ostatecznej powierzchni domu – komentuje architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom.

Budowa bez kredytu hipotecznego

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ubiegania się o pomoc w zakresie MdM przez inwestorów budujących dom, w przeciwieństwie do osób kupujących mieszkanie nie zachodzi konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wniosek o zwrot poniesionych wydatków można złożyć tylko raz, po zakończeniu budowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych