Janusz Kurtyka patronem ronda w Krakowie

Janusz Kurtyka – były prezes IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej - został patronem ronda opodal Muzeum AK w Krakowie. Całe życie walczył o to, by przekaz pokoleniowy był przekazem prawdziwym - podkreślił podczas wtorkowej uroczystości prezydent miasta, Jacek Majchrowski.

Autor: PAP 12 października 2021 14:47

Prezes IPN dr Karol Nawrocki zwracając się do zebranych mówił, że każdy z nich ma "swojego Janusza Kurtykę": męża, ojca, szefa, przyjaciela. "Ja też mam swojego Janusz Kurtykę, który wyznaczył cele dla IPN, które ja chce reprezentować, który stworzył instytucję z dumą i energią upominającą się o prawdę o polskim doświadczeniu w XX wieku, w Polsce i poza jej granicami" - powiedział.

Przypomniał, że miejsca w przestrzeni publicznej nie są tylko jakąś lokalizacją, ale wyrazem społecznego i narodowego szacunku wobec ich patronów oraz wskazaniem tych wartości, które osobom tym były bliskie. "Każdy, kto wjedzie na to rondo spotka się z człowiekiem, w sercu którego był etos służby Rzeczpospolitej i etos pracy dla Polski" - podkreślił prezes IPN.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że w naszej historii są różne momenty: heroiczne, ale i wstydliwe. "Janusz Kurtyka był historykiem. Mediewistą i znawcą czasów nowożytnych" - mówił Majchrowski przypominając, że Kurtyka był autorem pierwszej biografii Leopolda Okulickiego, jaka ukazała się w Polsce.

"Całe życie naukowe i polityczne walczył o to, żeby przekaz pokoleniowy był przekazem prawdziwym. Zawsze mu się to udawało. Zginął też w związku z tą pamięcią - jechał na uroczystości, mające pokazywać fragment prawdziwej narodowej pamięci" - podkreślił prezydent, dziękując radnym za decyzję w sprawie nazwy ronda. Z inicjatywą tą wystąpił radny Adam Kalita.

Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz podkreślił, że Januszowi Kurtyce zawdzięczamy przywrócenie pamięci o żołnierzach wyklętych.

Zuzanna Kurtyka - wdowa po prezesie IPN - dziękowała za pamięć o jej mężu. "Mój mąż zawsze chciał widzieć Polskę wielką i wolną. Wielokrotnie pisał, że myśl niepodległościowa powinna być fundamentem myślenia o państwie" - powiedziała. Podkreśliła, że Kraków był jego małą ojczyzną, zawsze do niego wracał i jemu właśnie poświęcił swoje pierwsze historyczne opracowania i książki. "Dlatego tak ważne jest, że Kraków będzie o nim pamiętał" - dodała, dziękując wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Syn Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki, mówił, że stawia sobie ona za cel upamiętnianie patrona i dbanie o to, by jego myśl była kontynuowana, stąd inicjatywa wydawania książek polskich naukowców i historyków.

We wtorkowej uroczystości uczestniczyli także zastępca prezesa IPN dr Karol Polejowski i dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr Filip Musiał. W Muzeum AK pokazano filmu dokumentalny o Januszu Kurtyce "Trwajcie!" w reż. Aliny Czerniakowskiej.

Janusz Kurtyka urodził się 13 sierpnia 1960 roku w Krakowie. Wychowywał się w Nowej Hucie, gdzie skończył szkołę podstawową i liceum. W szkole średniej nawiązał pierwsze kontakty ze Studenckim Komitetem Solidarności. W 1980 r. zaangażował się w niezależny ruch studencki. Był członkiem Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował historię.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych