Jarosław Gowin: potrzebujemy mieszkań dla osób o średnich dochodachPAP - 12 marca 2021 13:44


Na rynku potrzebne są mieszkania dla osób o średnich dochodach. Odpowiedzią jest program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który polega na ścisłej współpracy między samorządami a administracją rządową - mówił w piątek w Przemyślu wicepremier Jarosław Gowin.

Minister rozwoju, pracy i technologii wziął udział w uroczystym ogłoszeniu przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz samorządy Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki przystąpienia do spółki SIM Południe. Dzięki spółce, która wkrótce zostanie powołana, na terenie tych pięciu gmin powstanie kilkaset mieszkań.

Gowin zaznaczył, że program SIM pozwala wspierać samorządy na różne sposoby - od wniesienia aportem nieruchomości, po partycypację w kosztach inwestycji. Jak podał wicepremier, w sumie budżet państwa będzie pokrywał ok. 60 proc. inwestycji. "A kolejne kilkadziesiąt procent kosztów będzie można oprzeć na najtańszym na rynku kredycie z Banku Gospodarstwa Krajowego" - mówił.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ocenie Gowina, program SIM pokazuje, jak powinna współpracować administracja rządowa i samorządowa. "Problemy Polski można najlepiej rozwiązań wtedy, kiedy rząd wraz z samorządem silnie ze sobą współpracują" - stwierdził.

Zdaniem Gowina, współpraca rządu i samorządu będzie też konieczna przy wdrożeniu Krajowego Programu Odbudowy, aby - jak dodał - wyrwać gospodarkę z "rekordowo niskiej", ale odczuwalnej recesji.