Jarosław Szanajca: branżę czeka okres wytężonej pracy nad odbudową oferty

Realnie ujemne stopy procentowe i obawy o spadek wartości zgromadzonych oszczędności stymulują popyt na mieszkania. Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development wyjaśnia, że zainteresowanie zakupem mieszkań jest duże we wszystkich segmentach rynku, lecz wolumen transakcji był ograniczony przez niedobór oferty oraz przedłużające się procedury przy udzielaniu kredytów hipotecznych.

Autor: housemarket.pl 06 października 2021 11:33

Sprzedaż mieszkań bije kolejne rekordy. Branża już w pierwszym kwartale 2021roku była w sytuacji, w której liczba chętnych zbliżała się do poziomu dostępnych mieszkań. Deweloperzy mają okres żniw, a ich nastrojów nie popsuła nawet pandemia.

- Rosnąca inflacja i rekordowy poziom depozytów bankowych przełożyły się na wzrost udziału transakcji gotówkowych, które w Grupie Dom Development stanowiły około 45 proc. sprzedaży - powiedział Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: 13 PROCENTOWY WZROST W DOM DEVELOPMENT 

Dodaje, że dostępność nowych mieszkań jest ściśle związana z podażą gruntów, sprawnością procedur planistycznych oraz tempem wydawania decyzji administracyjnych.

- Rynkiem najbardziej wymagającym pod tym względem jest Warszawa, gdzie relacja wielkości oferty do wolumenu sprzedaży znajduje się na rekordowo niskim poziomie - wyjaśnia Jarosław Szanajca.

Jak obserwuje, po gwałtownych wzrostach kosztów i ograniczeniu dostępności w I półroczu, III kwartał był okresem stabilizacji na rynku materiałów budowlanych. Niemniej jednak, doniesienia o rosnącej inflacji powodują presję na wzrost wynagrodzeń, co może wpłynąć na zwiększenie kosztów budowy w nadchodzących kwartałach.

- Istotną przewagą Grupy Dom Development jest własne generalne wykonawstwo, dzięki któremu utrzymujemy długofalowe relacje z naszymi podwykonawcami i ograniczamy ryzyka związane z realizacją naszych inwestycji. Mimo zawirowań na rynku budowlanym, w tym roku osiągnęliśmy rekordową skalę realizowanych budów, a wszystkie nasze projekty przebiegają zgodnie z harmonogramem i przy satysfakcjonujących marżach - mówi Jarosław Szanajca. 

W jego ocenie IV kwartał będzie dla spółek deweloperskich okresem wytężonej pracy nad odbudową oferty. Wymagające otoczenie rynkowe sprawia, że przewagę zyskują deweloperzy doświadczeni i z wysokiej jakości, zdywersyfikowanym bankiem ziemi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych