Jarosław Szanajca, Dom Development S.A. o rynku mieszkaniowym

Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development S.A., komentuje sytuację rynkową w Polsce.

Autor: Housemarket.pl 02 lipca 2021 12:41

W II kwartale 2021 roku w wielu miastach Polski poziom sprzedaży mieszkań przekroczył liczbę lokali wprowadzonych do oferty, prowadząc do niedoboru podaży. W rezultacie, obserwowaliśmy dalszy wzrost cen we wszystkich czterech aglomeracjach, na których działamy.

Niskie stopy procentowe, obawy o rosnącą inflację i rekordowy poziom oszczędności gospodarstw domowych, przekładały się na silny popyt na mieszkania we wszystkich segmentach rynku, zarówno wśród klientów korzystających z kredytu hipotecznego, jak i dysponujących własnym kapitałem. Udział transakcji gotówkowych w sprzedaży Grupy Dom Development utrzymywał się na poziomie ok. 40 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Trudności po stronie podażowej na rynku mieszkaniowym występują już od wielu lat, jednak w ostatnim okresie istotnie się nasiliły, w szczególności na rynku warszawskim. Przedłużające się procedury administracyjne, niedobór gruntów objętych miejscowym planem zagospodarowania oraz gotowych do realizacji projektów o satysfakcjonującej stopie zwrotu, ograniczają podaż mieszkań w głównych aglomeracjach Polski. Grupa Dom Development, dzięki sprawnej organizacji i długofalowej perspektywie, radzi sobie w tym otoczeniu bardzo dobrze, sprawnie łącząc rosnące obroty z atrakcyjną rentownością.

Zarząd Spółki z uwagą obserwuje sytuację w branży budowlanej, gdzie nastąpił skokowy wzrost cen niektórych materiałów. Ten wzrost przekłada się na koszty budowy, zwłaszcza w przypadku nowo rozpoczynanych projektów. Grupa Dom Development efektywnie ogranicza ryzyka w tym zakresie dzięki własnemu generalnemu wykonawstwu i rozbudowanemu systemowi kontroli rentowności projektów.

Pozytywnie oceniamy perspektywy Grupy Dom Development w drugiej połowie roku – jako lider rynku mieszkaniowego w Polsce, dysponujemy wiedzą, doświadczeniem, bankiem ziemi oraz zasobami finansowymi, niezbędnymi do efektywnego wzrostu przy rosnących wyzwaniach operacyjnych stawianych deweloperom – mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych