Jaworzno chce zbudować w dzielnicy Szczakowa węzeł transportowy

Centrum Integracji Transportu chce zbudować samorząd Jaworzna na bazie dawnego dworca kolejowego w dzielnicy Szczakowa. Inwestycja ma umożliwić przejęcie budynku dworca przez miasto.

Autor: pap 26 maja 2022 10:27

  • W peryferyjnej dzielnicy Szczakowa mieści się główny jaworznicki dworzec, położony na głównej linii Katowice - Kraków.
  • Miasto od blisko 20 lat stara się uregulować sytuację prawną dworca, przede wszystkim poszukując tzw. ksiąg kolejowych terenów.
  • wydanie decyzji administracyjnych pozwoli na zagospodarowanie terenu przed dworcem i budowę Centrum Integracji Transportu.

Przed laty była to stacja graniczna, stąd kompleks dworcowy składa się z dwóch części: większej - celnej i mniejszej - dworcowej. Kompleks od lat nie ma właściciela - zajmująca się kolejowymi nieruchomościami spółka PKP SA jest jedynie zarządcą.

Miasto od blisko 20 lat stara się uregulować sytuację prawną dworca, przede wszystkim poszukując tzw. ksiąg kolejowych terenów, na których m.in. znajdują się obiekty. Do tej pory gmina i jej instytucje zwróciły się do kilkudziesięciu instytucji i archiwów w Polsce i zagranicą. Dokumenty jednak prawdopodobnie spłonęły w czasie II wojny światowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dwukrotnie, w 2014 r. i 2019 r., miasto składało wnioski o założenie nowej księgi wieczystej dla terenów, na których znajduje się dworzec, w obu przypadkach wnioski sąd jednak oddalił. Trwa jeszcze procedura z wniosku PKP SA z 2019 r. o zasiedzenie nieruchomości, jednak teraz - jak przekazał w środę rzecznik jaworznickiego magistratu Filip Szatanik - znaleziono nową formułę.

Z informacji Szatanika wynika, że polega ona na przejęciu własności terenu dawnego dworca w Szczakowej przy okazji realizacji inwestycji drogowej przeznaczonej do obsługi komunikacyjnej ruchu pasażerskiego, dla której potrzebne będzie wydanie specjalnej decyzji administracyjnej.

"Na chwilę obecną byłby to najszybszy i przy wyczerpaniu możliwości prawnych w sądzie wieczystoksięgowym jedyny sposób, aby gmina mogła stać się właścicielem terenu oraz budynków byłego dworca w Szczakowej" - wskazał Szatanik.

"Wydanie tego typu decyzji administracyjnej pozwoli na zagospodarowanie terenu przed dworcem i budowę Centrum Integracji Transportu, które może połączyć komunikację miejską z transportem kolejowym. Aby podjąć tego typu działania, konieczna jest akceptacja mieszkańców tej inwestycji, ponieważ propozycja ta może się wiązać z wyburzeniem bądź przebudową części zabudowań po dawnej celnicy" - wyjaśnił rzecznik.

W tym miejscu mógłby powstać nowoczesny obiekt pełniący różne funkcje społeczne. Koncepcja przygotowana przez jaworznickiego architekta Tomasza Göttla zakłada częściową przebudowę budynków dawnej celnicy pod kątem funkcji transportowej - dworca autobusowego i kolejowego z poczekalniami, kasami i zapleczem sanitarnym, a także funkcji kulturalno-integracyjnej.

Projekt zamyka szczakowski rynek, zachowując jego część parkową; pozostawia trzy z pięciu segmentów starej celnicy z całą jej tylną ścianą od strony kolei - dla ochrony akustycznej; przewiduje też stworzenie po lewej stronie dworca dużego parkingu pod kątem przesiadek do autobusów i pociągów.

Po rozmowach z mieszkańcami projekt zachowuje znaczną część historycznego wyglądu dworca, do którego wielu mieszkańców ma sentyment, zapewniając dodatkowe funkcjonalności. Mniejszy budynek dawnego dworca miałby zostać odrestaurowany pod kątem filii biblioteki, klubu seniora czy gastronomii.

"Prace nad nową koncepcją zagospodarowania dworca w Szczakowej to faza konsultacji i rozmów z mieszkańcami. Tylko w przypadku zgody mieszkańców możliwe będą rozmowy z ministrem infrastruktury, dotyczące ewentualnego wsparcia finansowego w kompleksowym przeprowadzeniu tej inwestycji" - przekazał cytowany przez Szatanika prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

"Mieszkańcy z entuzjazmem podeszli do zaproponowanego przez architekta rozwiązania, co dobrze rokuje na dalsze konsultacje. Przy wsparciu mieszkańców rozpoczynamy procedurę, która umożliwi przejęcie budynku byłego dworca decyzją administracyjną" - zasygnalizował Silbert.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych