Jesienią i zimą bezdomni szczególnie narażeni

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym osoby bezdomne są szczególnie narażone na utratę zdrowia i życia - podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przypomina, że bezdomni pomocy mogą szukać m.in. w schroniskach, noclegowniach i ogrzewalniach.

Autor: PAP 21 października 2016 15:48

- W czasie silnych mrozów bezdomni są podatni na odmrożenia i wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci, tym bardziej, że często przebywają pod wpływem alkoholu w miejscach nie nadających się do zamieszkania. Dlatego tak ważna jest w tym czasie dobra koordynacja działań i stały monitoring służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - zaznacza MRPiPS w przesłanym komunikacie.

Z danych resortu wynika, że w Polsce jest 595 placówek noclegowych dla bezdomnych (schroniska, noclegownie, ogrzewalnie), które dysponują ponad 22,7 tys. miejscami. W szczególnie trudnych warunkach (np. podczas silnych mrozów) jest możliwość utworzenia ponad 3,3 tys. dodatkowych miejsc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Noclegownie zapewniają schronienie, umożliwiając spędzenie nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia i zdrowia. Natomiast schroniska - poza całodobowym, tymczasowym schronieniem - zapewniają usługi ukierunkowane na wzmacnianie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.

Tymczasowe schronienie może być udzielone także w ogrzewalni, w której przebywać mogą również osoby będące pod wpływem alkoholu (w schronisku i noclegowni takie osoby mogą przebywać jedynie w szczególnie uzasadnionych sytuacjach).

Resort zaznacza, że w systemie wsparcia dla osób bezdomnych niezwykle ważne są także inne placówki, np. jadłodajnie, łaźnie, pralnie, punkty wydawania żywności i odzieży, świetlice oraz punkty konsultacyjno-informacyjne i medyczne.

MRPiPS przypomina, że to gminy mają ustawowy obowiązek udzielenia schronienia, zapewnienia posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym.

Stałą formę ochrony przed zdarzeniami niebezpiecznymi stanowią też częste prewencyjne kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, np. na dworcach, klatkach schodowych, w kanałach ciepłowniczych, opuszczonych budynkach mieszkalnych i ogródkach działkowych. Takie osoby są wówczas doprowadzane do noclegowni, schroniska lub innego miejsca, w którym mogą otrzymać pomoc.

MRPiPS zapewnia, że wspiera samorządy lokalne w realizacji ich zadań dotyczących poprawy sytuacji osób bezdomnych. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na podnoszenie standardów placówek noclegowych dla osób bezdomnych, a także standardów świadczonych tam usług.

- W oparciu o otwarty konkurs ofert o dofinansowanie ubiegają się organizacje pozarządowe - każdego roku dotacje otrzymuje około 40 podmiotów na łączną kwotę w wysokości 5 mln zł - wskazuje MRPiPS. Dodaje, że w tym roku na wsparcie działań na rzecz osób bezdomnych realizowanych przez 55 podmiotów przeznaczono ponad 5,7 mln zł.

- W działaniach zabezpieczających osoby bezdomne przed utratą zdrowia lub życia w okresie zimy niezbędny jest wspólny wysiłek wszystkich dostępnych służb: policji, straży miejskiej i gminnej, pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej - zaznacza resort.

Zapewnia, że współpracuje w obszarze zarządzania kryzysowego z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Przypomina też m.in, że wojewódzkie wydziały bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stale monitorują sytuacje związane z zapewnieniem możliwości tymczasowego zakwaterowania osób bezdomnych.

MRPiPS zwróciło się z prośbą do wojewodów o przygotowanie się do tego niesprzyjającego okresu oraz o koordynację działań mających na celu pomoc osobom bezdomnym i ubogim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych