Joanna Janowicz, Constructa Plus: mierzymy się z ogromną niepewnością rynkową

Mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego są coraz droższe. Sytuacja za wschodnią granicą Polski również staje się kolejnym istotnym czynnikiem, który będzie wpływał na krajowy rynek nieruchomości. - Mierzymy się teraz z ogromną niepewnością rynkową, być może największą od czasów transformacji gospodarczej przełomu lat 80/90 - powiedziała Joanna Janowicz, dyrektor zarządzająca w firmie Constructa Plus.

Autor: housemarket.pl 31 maja 2022 09:21

  • Na sytuację rynku nieruchomości wpływają podwyżki ceny pieniądze i wojna.
  • Spadek poczucia bezpieczeństwa życiowego w obliczu wojny w Ukrainie zniechęca Polaków do kupowania mieszkań.
  • Migracja ludności z Ukrainy paradoksalnie może być czynnikiem sprzyjającym polskiemu rynkowi mieszkaniowemu.

Największym wyzwaniem 2022 roku dla podmiotów działających na rynku mieszkaniowym i w ogóle w całej polskiej gospodarce jest niepewność.

Mamy świadomość istnienia takich zjawisk jak inflacja, zerwane łańcuchy dostaw, mniejszy dostęp do pracowników, ograniczenie finansowania inwestycji indywidualnych oraz instytucjonalnych i wiemy, że wszystkie mają negatywny wpływ na rynek. Mierzymy się teraz z ogromną niepewnością rynkową, być może największą od czasów transformacji gospodarczej przełomu lat 80/90. Wiele w tym momencie zależy od tego, jak długo potrwa wojna w Ukrainie - powiedziała Joanna Janowicz, dyrektor zarządzająca w firmie Constructa Plus.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodaje, że migracja ludności z Ukrainy paradoksalnie może być czynnikiem sprzyjającym polskiemu rynkowi mieszkaniowemu.

- Już teraz daje się odczuć presję, jaką próbują wywierać na inwestorów samorządy, aby powstały nowe, relatywnie niedrogie mieszkania. Jeśli nowe mieszkania mają powstać, potrzebny jest dodatkowy zasób gruntów. Upatruję w tym szansy na wprowadzenie na rynek działek budowlanych z Krajowego Zasobu Nieruchomości i spółek należących do skarbu państwa - mówi Joanna Janowicz.

W jej opinii, skorzystać na tym mogą także polscy klienci, których podwyżki stóp procentowych wykluczyły z rynku i czekają na niedrogie mieszkania do wynajęcia

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych