Katarzyna Unold, ACCIONA: opowiadamy się za niestandardowym sposobem prowadzenia biznesu, który wykracza poza interesy ekonomiczne

Budowanie różnorodnych, kompetentnych zespołów pracowników kreuje prawdziwą wartość danej firmy i jej przewagę konkurencyjną. O tym jak powinno wyglądać atrakcyjne środowisko pracy oraz o tym jaką wartość do branży nieruchomości wnoszą kobiety mówi Katarzyna Unold, dyrektor zarządzająca firmą ACCIONA.

Autor: housemarket.pl 19 listopada 2021 08:27

Jak kobiety sprawdzają się w branży nieruchomości?

Unikam oceny kompetencji kierując się kryterium płci. Różnorodność stylów przywództwa, osobowości, podejścia do biznesu zarówno w grupie męskiej jaki kobiecej jest wysoce zróżnicowana. Jeśli jednak miałabym znaleźć jakiś wyróżnik, który dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn to jest to skoncentrowanie się na rozwiązaniu zagadnienia, ukończeniu zadania, przy jednoczesnej umiejętności słuchania i dbania o relację.

Co je wyróżnia?

Sama jestem kobietą, przez co niewątpliwie ACCIONA zarządzana jest kobiecą ręką. Nie wchodzę w role wywodzące się z tradycyjnych systemów zarządzania, opartych na mocnym, jednoosobowym przywództwie – zarządzaniu wertykalnym „top-down”. Zamiast wydawania poleceń, preferuję zarządzanie horyzontalne czyli przede wszystkim słuchanie i wspólnie wypracowywanie rozwiązań wraz z zespołem, poprzez rozmowy i dyskusje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stosowany przeze mnie sposób zarządzania wydaje się już od pewnego czasu naturalnie wypierać model „charyzmatycznych liderów”, zarządzających firmą w autorytarny sposób. Może się zdarzyć, że w ten nowy, bardziej nastawiony na współpracę system, kobiety wejdą szybciej i bardziej elastycznie, również w branżach powszechnie uważanych za bardzo technokratyczne.

Do powszechnej świadomości zaczyna docierać, że oprócz twardych kompetencji również, a może nawet bardziej liczą się emocje, empatia, zaufanie...

Umiejętności te wskazywane są w wielu badaniach jako mocniejsza strona kobiet, ale, jako że nie lubię uogólniać, dodam, że bardzo dużo zależy od naszego wychowania czy charakteru. Mam zaufanie do umiejętności każdego z członków mojego zespołu, ale na pierwszym miejscu stawiam współpracę i chęć spokojnego współdziałania w atmosferze zaufania. Tę samą zasadę przyjmuję w stosunku do podmiotów, które z nami współpracują. Swój zróżnicowany płciowo zespół zbudowałam z ludzi, którzy szanują te wartości i dzielą je ze mną.

ACCIONA buduje i sprzedaje mieszkania - rzecz niezwykle ważną dla człowieka, bo to miejsce, które stanie się domem. Często takiej transakcji dokonuje się raz w życiu, dlatego kupującym potrzebna jest pomoc, porada i okazywanie cierpliwości, ale jednocześnie też sprawność finalizowania kontraktów. Nasz zespół sprzedaży to w większości kobiety, a każda z nich jest mistrzynią w relacjach z klientami.

Ale niedawno do zespołu sprzedaży ACCIONA dołączył mężczyzna...

Mężczyzna, który poza kompetencjami wniósł też fajną energię i pewną dywersyfikację. Różnorodność i inkluzja czyli budowanie zintegrowanych zespołów składających się z osób różniących się między sobą pod względem wieku, narodowości, wyznania, płci czy orientacji seksualnej, rewelacyjnie sprawdza się w każdej, także i naszej branży. Zróżnicowane zespoły bowiem nie tylko cechują się większa kreatywnością i innowacyjnością, ale też pomagają firmom zyskać ogromny kapitał wiedzy i doświadczenia, pozwalający podejmować lepsze decyzje biznesowe, przewidywać trendy na rynku oraz planować dalszy rozwój firmy.

Empatia – czyli umiejętność rozumienia innych oraz zdolność odczuwania emocji innych została wskazana w tym roku w wyniku wielu równolegle prowadzonych na całym świecie badań jako kluczowa cecha liderów. 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych