Katarzyna Unold, ACCIONA: opowiadamy się za niestandardowym sposobem prowadzenia biznesu, który wykracza poza interesy ekonomiczne

Empatia wpływa pozytywnie na zaangażowanie, szczęście i wyniki naszej pracy (efektywność). Empatia przekłada się także na innowację, lepsze zrozumienie potrzeb klientów i lepszą komunikację z klientami – a to cechy kluczowe obecnie dla każdego biznesu. Poza firmą rozwijanie empatii może pomóc w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek produktów i usług dla klientów. Obserwowanie, w jaki sposób klienci z nich korzystają i słuchanie, jak mówią o produktach i usługach, których potrzebują, może ułatwić tworzenie nowych koncepcji, a także komunikowanie się w biznesie, nie tylko z klientami, ale także partnerami biznesowymi. Empatia wpływa pozytywnie na innowację, zaangażowanie, zmniejszą rotację w zespołach, zwiększa akceptację inkluzyjności i różnorodności.

Czy branża nieruchomości to atrakcyjne środowisko pracy dla kobiet?

Sądzę, że tak z wielu względów. Chciałabym walczyć z mitem branż tylko dla mężczyzn lub kobiet. Wydaje mi się, że prawdziwa wartość tkwi w naszych kompetencjach, wiedzy i umiejętnościach, niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną. Natomiast budowanie różnorodnych kompetentnych zespołów kreuje prawdziwą wartość danej firmy i jej przewagę konkurencyjną.
Atrakcyjne środowisko pracy to przede wszystkim środowisko, które informuje, słucha, rozumie, traktuje z szacunkiem, rozwija, motywuje i pomaga. Znów wracamy więc do umiejętności miękkich. To także cechy, na które coraz bardziej osoby młode zwracają uwagę podczas poszukiwania pracy oraz cechy, będące coraz bardziej istotne w środowisku pracy.

W myśl zasady: zanim zaczniesz wymagać od innych, wymagaj od siebie, branża nieruchomości może być atrakcyjnym miejscem pracy, jednak konieczne jest podążanie z duchem czasu?

Nie pozostaje to bez znaczenia w kontekście budowania konkurencyjności firmy na rynku, ponieważ atrakcyjność danej firmy czy całej branży pomaga przyciągać do nich największe talenty, co bezpośrednio przekłada się na wartość oferowaną klientom. Jednak by te talenty utrzymać, należy ciągle dbać o atrakcyjność środowiska pracy. Praca w branży będącej w sytuacji dynamicznego wzrostu i rozwoju zawsze jest atrakcyjna, ponieważ wiążę się nie tylko z aspektem materialnym, ale też z możliwością rozwoju osobistego oraz nabywania wiedzy. Dodatkowo nasza branża powiązana jest z makroekonomią, sprawami społecznymi, nastrojami, także uczy także o psychologii klientów czy zachowaniach społecznych.

W ostatnim roku wiele firm doświadczyło istotnych zmian jeśli chodzi o system pracy...

Wiele firm przeszło na tryb zdalny lub hybrydowy. Takie zmiany w ACCIONA również  miały miejsce i z dumą możemy stwierdzić, że odbyły się one bez szkody dla realizowanych przez nas inwestycji, które ukończyliśmy planowo. Zdalny lub hybrydowy system pracy to duże udogodnienie dla wielu z nas, wymaga jednak trzymania się wzajemnych ustaleń, zaufania i rezygnacji z nadmiernej kontroli. Dla wielu z nas ten system stał się dużym atutem w decyzjach dotyczących przyszłego miejsca pracy.

Czy kobiety są zainteresowane rozwijaniem kariery w branży deweloperskiej? Na których stanowiskach kobiety sprawdzają się najlepiej?

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych