Katowice: dziesięć ofert na połączenie tramwajowe wzdłuż ul. Grundmanna

Dziesięć ofert w przetargu na budowę w Katowicach 600-metrowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna otrzymały Tramwaje Śląskie. Wszystkie oferty przekraczają założony budżet 23,6 mln zł brutto – najtańsza opiewa na blisko 40 mln zł brutto.

Autor: PAP 24 listopada 2021 15:16

Chodzi o wyłonienie generalnego wykonawcy pierwszej od kilkudziesięciu lat nowej linii tramwajowej w stolicy woj. śląskiego. Dwutorowa linia ma przebiegać wzdłuż ul. Grundmanna, łącząc istniejące torowiska wzdłuż równoległych ul. Chorzowskiej i Gliwickiej. Ma powstać w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy.

Będzie to jeden z dwóch nowych odcinków sieci Tramwajów Śląskich, przewidzianych do budowy przy wsparciu środków unijnych na lata 2014-20.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ogłoszenie przetargowe zadania "Budowa linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach. Połączenie dwóch magistralnych linii tramwajowych funkcjonujących w układzie wschód - zachód biegnących ul. Chorzowską oraz ul. Gliwicką" pojawiło się na stronie spółki 15 września br.

Jak wynika z informacji ze środowego otwarcia ofert, do postępowania zgłosiło się 10 wykonawców. Przy budżecie zamówienia 23,6 mln zł brutto, przedział cenowy ofert to 39,7-52,4 mln zł brutto. Najtańszą ofertę zgłosiło konsorcjum spółek Spaw-Tor, Silesia Invest i Grotex.

W ramach inwestycji przewidziano budowę ok. 1900 metrów toru pojedynczego, uwzględniając fragmenty torowisk na połączeniu nowej trasy z liniami biegnącymi wzdłuż ul. Gliwickiej i ul. Chorzowskiej.

Trasa zostanie poprowadzona wzdłuż ul. Grundmanna, równolegle do jezdni po jej zachodniej stronie. Przewidziano budowę wiaduktu z dwutorową linią tramwajową nad Drogową Trasą Średnicową. Będzie to nowe przęsło wiaduktu, po zachodniej stronie istniejących przęseł.

Sam odcinek dwutorowej linii wzdłuż ul. Grundmanna będzie miał nieco ponad 600 metrów. Platformy przystankowe przewidziano na dwóch końcach budowanego odcinka: w pobliżu skrzyżowań z ul. Chorzowską i ul. Gliwicką

Połączenie umożliwi prowadzenie ruchu tramwajowego we wszystkich relacjach. Nowa linia ma poprawić ofertę komunikacyjną w centrum Katowic: da możliwości urozmaicenia tras linii tramwajowych, dzięki połączeniu dwóch magistralnych ciągów komunikacyjnych; możliwe będzie też uruchomienie linii śródmiejskiej, albo - w razie kolizji czy awarii - skierowanie ruchu na objazd.

Zadanie jest częścią "Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko - Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie 2014-20.

Początkowo jedną z kluczowych inwestycji tego projektu była budowa nowej linii tramwajowej do południowych dzielnic Katowic. Zgodnie z pierwotnymi założeniami miała ona być gotowa w 2020 r. Na początku ub. roku samorząd miasta poinformował jednak o przesunięciu unijnej dotacji z tej mocno opóźnionej inwestycji na inne zadania. W tej sytuacji największym nowym odcinkiem sieci będzie powstające od jesieni ub. roku liczące ok. 4 km przedłużenie linii nr 15 na osiedlu Zagórze w Sosnowcu.

Unijny projekt Tramwajów Śląskich, oszacowany początkowo na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych netto (ok. 1,088 mld zł brutto; przy ok. 562 mln zł unijnego dofinansowania), ostatecznie zakłada, prócz realizacji dwóch nowych odcinków, remonty ok. 100 km torowisk, zakup 55 tramwajów, a także zakup specjalistycznych pojazdów.

Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów sieci tramwajowych w Polsce. Spółka obsługuje 28 linii w 12 miastach. Łączna długość torowisk ciągnących się od Zabrza na Górnym Śląsku po Dąbrowę Górniczą w Zagłębiu Dąbrowskim to ponad 340 km toru pojedynczego, w tym niespełna 30 km w zajezdniach.

TŚ należą do 12 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ostatnich miesiącach w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii trwają rozmowy nt. objęcia przez GZM ewentualnie nowych udziałów w spółce lub też przejęcia udziałów spółki od gmin. Pozwoliłoby to m.in. na współfinansowanie unijnych inwestycji TŚ bezpośrednio przez Metropolię, a nie, jak dotąd, przez miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych