Katowice mają pełnomocnika ds. klimatu

Pełnomocnika ds. klimatu, który ma koordynować planowanie, przygotowywanie i realizowanie działań samorządu Katowic związanych z dostosowywaniem do zmian klimatycznych, powołał prezydent tego miasta Marcin Krupa. Funkcję objęła Beata Urych.

Autor: PAP 02 lutego 2022 12:34

Jak zaznaczyło w środowej informacji prasowej biuro prasowe katowickiego magistratu, tamtejszy samorząd wobec wyzwań dotyczących adaptacji do zmian klimatu, prowadzi działania w wielu obszarach, stąd potrzeba ich usystematyzowania i koordynacji.

"Kilka dni temu przez Katowice przeszła wichura, a w 2019 r. dotknęła nas największa w historii pomiarów opadów deszczu ulewa, która poczyniła wiele szkód. To, jak będzie wyglądał klimat za kilkanaście lat, zależy od nas wszystkich" - podkreślił, cytowany w informacji, prezydent Katowic Marcin Krupa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślił, że zmiany klimatyczne wymagają szybkich i zdecydowanych działań, szczególnie w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi.

"W Katowicach nie tylko siejemy miejskie łąki, sadzimy nowe drzewa, ale także realizujemy duże projekty inwestycyjne. Obecni jesteśmy na konferencjach, by pokazywać nasze działania i podpatrywać rozwiązania z innych miast. Aby te działania uporządkować i zintensyfikować, powołałem dr Beatę Urych na pełnomocnika ds. klimatu" - wskazał Krupa.

Pełnomocnik ds. klimatu będzie odpowiedzialny za opiniowanie inwestycji, planów, programów, strategii w zakresie związanym z ochroną klimatu. Będzie uczestniczył w przygotowaniu dokumentów, jak miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego czy plany i strategie dot. adaptacji do zmian klimatu, w tym monitorowaniu i aktualizacji "Miejskiego Planu adaptacji do zmian klimatu".

Do zadań pełnomocnika będzie też należała współpraca z komórkami i jednostkami miejskimi, organizacjami pozarządowymi w obszarze ochrony klimatu i powietrza oraz popularyzacja tej tematyki poprzez działania informacyjne i edukacyjne.

Beata Urych dotąd działała w zespole ds. opracowania, koordynacji oraz monitorowania planów i programów związanych z mitygacją i adaptacją do zmian klimatu dla miasta Katowice oraz Radzie ds. Poprawy Jakości Powietrza przy Prezydencie Miasta Katowice.

"Chciałabym swoje doświadczenie wykorzystać w rozwijaniu już rozpoczętych projektów, a także skupić się mocniej na sprawach klimatu w kolejnych przedsięwzięciach. Zgodnie z ustaleniami podczas COP24 w Katowicach, w ciągu najbliższych lat, musimy ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 2 stopni Celsjusza, a docelowo do 1,5 stopnia" - przypomniała specjalistka.

"W praktyce oznacza to, że do 2030 r. musimy ograniczyć emisje CO2 o ok. 45 proc. w stosunku do 2010 r. Takie zmiany wymagają zdecydowanych działań, które należy wdrażać jak najszybciej" - podkreśliła Urych.

Samorząd Katowic prowadzi m.in. budowę nowych zbiorników retencyjnych wody deszczowej o łącznej docelowej pojemności 10 tys. m sześc. wody wraz z remontami i budową odcinków kanalizacji deszczowej. Zadania te ujęto w dwóch etapach unijnego projektu o łącznej szacunkowej wartości 94 mln zł.

Beata Urych ma wykształcenie wyższe z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania. Ukończyła studia doktoranckie w zakresie inżynierii środowiska oraz nauk technicznych - czystych technologii węglowych prowadzonych przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Ma 5-letnie doświadczenie zawodowe w zakładzie oszczędności Energii i ochrony powietrza w GIG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych