Katowice planują zadrzewić Plac Sejmu Śląskiego i Aleję Korfantego

Samorząd Katowic zapowiedział przebudowę – pod kątem zwiększenia liczby drzew w mieście – dwóch kluczowych miejskich przestrzeni: Placu Sejmu Śląskiego przy Śląskim Urzędzie Wojewódzkim i Alei Wojciecha Korfantego między Rynkiem a Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka przy Spodku.

Autor: PAP 24 września 2021 13:23

W przypadku Placu Sejmu Śląskiego drzewa mają od 2023 r. zastąpić 150 ogólnodostępnych obecnie, bezpłatnych miejsc parkingowych. Aby obsadzić drzewami Aleję Korfantego, ma ona zostać do przyszłorocznej wiosny zwężona: z dwóch do jednego pasa ruchu w każdą stronę.

Plac Sejmu Śląskiego to - obok Rynku i placu przed Spodkiem - jedna z największych otwartych przestrzeni w katowickim śródmieściu. W jego centralnym punkcie stoi pomnik Wojciecha Korfantego. Otoczeniem placu są okazałe budynki: Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Uniwersytetu Śląskiego i Katowic Miasta Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na co dzień przestrzeń Placu Sejmu Śląskiego wykorzystywana jest jako parking z ponad 150 darmowymi miejscami. Odbywają się tam również niektóre wydarzenia publiczne: uroczystości, pokazy i koncerty. W piątek prezydent Katowic Marcin Krupa zorganizował na placu briefing, aby poinformować o nowych planach miasta dotyczących m.in. tego miejsca.

"Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zielone to blisko połowa powierzchni Katowic. Oczywiście nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego też proponujemy odbetonowanie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach - placu Sejmu Śląskiego i Alei Korfantego w ścisłym śródmieściu" - mówił Krupa.

"Oba pomysły są śmiałe i z pewnością wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje tam ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się blisko 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę" - dodał prezydent Katowic.

Przedstawiona przez niego koncepcja zagospodarowania zielenią Placu Sejmu Śląskiego zakłada likwidację wszystkich obecnie istniejących miejsc parkingowych wokół pomnika Wojciecha Korfantego, a także usunięcie nawierzchni drogowej między placem a przystankiem autobusowym przy ul. Jagiellońskiej. W ich miejsce ma zostać posadzonych od 35 do 40 dużych drzew - lipy, klony lub platany.

Zgodnie z koncepcją w momencie ich sadzenia powinny one mieć minimalną wysokość 8 metrów i pień o obwodzie min. 35 cm. Dodatkowo planowane jest utworzenie zielonej przestrzeni w postaci roślin okrywowych - bylin i krzewów. Rośliny mają zostać nasadzone przy zachowaniu pomnika Wojciecha Korfantego i placu defiladowego od strony Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jednym z elementów koncepcji jest obniżenie terenu między pomnikiem a ul. Jagiellońską, który stałby się naturalną niecką zbierającą wodę deszczową z dużych i nawalnych opadów. Deszczówka ma być stopniowo rozsączana do gruntu. W niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie, np. świdośliwa. Takie rozwiązanie ma być sposobem walki z miejskimi wyspami ciepła.

Na odnowionym zielonym Placu Sejmu Śląskiego mają też pojawić się elementy małej architektury - ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Nad niecką ma przebiegać pomost z drewna egzotycznego. Plac ma zostać doświetlony nowymi lampami parkowymi, a drzewa zyskać oddolną i boczną iluminację.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych