Katowice rozbudowują infrastrukturę rowerową

Budowę ważnego dla katowickich rowerzystów połączenia rozpoczynają władze miasta. Zjazd pod rondo im. gen. Jerzego Ziętka od strony dzielnicy Koszutka ma powstać do września 2022 r. Prace będą wiązały się z zamknięciem dotychczasowego zejścia pod rondo.

Autor: PAP 22 listopada 2021 17:17

Dotąd na drodze rowerzystów podróżujących do istniejących połączeń pieszo-rowerowych pod rondem od strony Parku Śląskiego czy dzielnicy Koszutka stawały schody z podjazdami dla wózków. Trzeba było zsiadać z roweru i sprowadzać go rynienką dla wózków. Dlatego środowiska rowerowe apelowały do władz miasta o budowę pochylni umożliwiającej bezpieczny zjazd pod rondo.

W poprzednich miesiącach katowicki magistrat informował już o wyborze wykonawcy. W poniedziałek zapowiedział, że warte 3,4 mln zł prace w terenie przy budowie zjazdu pod rondo rozpoczną się za tydzień, w poniedziałek 29 listopada br. i potrwają do września przyszłego roku. W tym okresie - z uwagi na bezpieczeństwo oraz zakres prac - zamknięte zostanie dotychczasowe zejście od strony Koszutki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wynika z informacji miasta, w miejscu części schodów zaplanowano budowę pochylni rowerowej umożliwiającej wygodny zjazd pod rondo i wyjazd spod niego. Nowa droga powstanie od strony nasypu wzdłuż ul. Chorzowskiej, przy tzw. "niebieskich blokach". Przebudowana zostanie część istniejących schodów, a w ich miejsce powstanie tzw. ciąg pieszo-rowerowy.

Aby zniwelować różnicę wysokości wynoszącą 3,2 m, planowana jest budowa pochylni o długości blisko 58 m i szerokości 4,1 m. Wzdłuż trasy pojawią się barierki. Aby zapewnić pieszym i rowerzystom bezpieczne poruszanie się, ścieżki zostaną oddzielone płaskim oznaczeniem.

"Zaprojektowany zjazd zawęzi istniejące schody przejścia podziemnego. W pierwszej kolejności zostaną wykonane prace rozbiórkowe istniejących schodów, co pozwoli na wykonanie konstrukcji oporowej, w której zlokalizowane będą ciągi pieszy i rowerowy" - wyjaśniła rzeczniczka katowickiego urzędu miasta Ewa Lipka.

Jak dodała, ze względu na wyłączenie z ruchu przebudowywanego przejścia, miasto przygotowało plakaty z rekomendowanymi trasami dojścia do najbliższych przejść dla pieszych. Będzie to skrzyżowanie ul. Chorzowskiej z ul. Sokolską (ok. 250 m od przejścia pod rondem) lub przejście podziemne pod al. Korfantego na wysokości ul. Morcinka (ok. 300 m od przebudowywanego przejścia).

Władze miasta podkreślają, że przebudowa zjazdu pod rondo to jedna z wielu inwestycji w infrastrukturę rowerową w Katowicach. W tym roku do użytku oddano m.in. drogę rowerową wzdłuż ul. Lotnisko o długości 1,1 km, która ułatwia rowerzystom dojazd do Doliny Trzech Stawów, a w kolejnych latach stanie się fragmentem połączenia os. Paderewskiego z Nikiszowcem.

W okolicy tzw. Nowego Nikiszowca powstała droga rowerowa o długości ok. 1,4 km. W czerwcu br. oddano trasę rowerową na odcinku od ul. Telewizyjnej do ul. Konduktorskiej o długości 1,3 km długości, która na pętli Alfreda łączy się z wcześniejszym 700-metrowym odcinkiem drogi rowerowej prowadzącej wzdłuż ul. Telewizyjnej do Parku Śląskiego.

Na południu miasta zakończyła się budowa drogi rowerowej przez Podlesie, która połączyła istniejącą trasę na ul. Zaopusta i trasę w biegu ul. Armii Krajowej z granicą dzielnicy przy ul. Hortensji. Wykonano przejazd rowerowy przez ul. Armii Krajowej na wysokości ul. Sołtysiej oraz połączenie istniejącej trasy w ciągu ul. Zaopusta z trasą w ciągu ul. Armii Krajowej.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych