Katowice rozpoczęły kwaterowanie uchodźców w drugim byłym akademiku

48 uchodźców z Ukrainy zakwaterowano w poniedziałek w Katowicach - Ligocie w drugim byłym akademiku Uniwersytetu Ekonomicznego – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Lipka.

Autor: PAP 29 marca 2022 09:34

Również w poniedziałek w tym miejscu zakwaterowania uruchomiono punkt wydawania numerów PESEL oraz punkt medyczny sieci przychodni Luxmed. Uchodźcy mogą też składać wnioski o PESEL w Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach, gdzie działa 19 stanowisk.

Sąsiedni budynek - również były dom studencki - został zasiedlony 18 marca. Schronienie ma tam blisko 200 osób.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według rzeczniczki wojewody śląskiego Aliny Kucharzewskiej, w ostatnich dniach do regionu przybywa nieco mniej uchodźców. W ostatniej dobie było to ok. 150 osób. W punkcie recepcyjnym działającym w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów minioną noc spędziło 71 osób, podczas gdy tydzień wcześniej było ich 200, a dwa tygodnie temu - 270. Ponad 20 osób korzystało ostatniej nocy z punktu utworzonego w byłym szpitalu tymczasowym dla chorych na COVID-19 w Pyrzowicach.

"Choć napływ uchodźców z Ukrainy jest nieco mniejszy, to nie myślimy o ograniczaniu liczby miejsc w punktach recepcyjnych, bo nie wiemy, jak się rozwinie sytuacja na Ukrainie" - powiedziała PAP Alina Kucharzewska.

Jak poinformowała, dużym zainteresowaniem cieszy się pomoc medyczna, udzielana uchodźcom w punkcie uruchomionym 18 marca przy dworcu PKP w Katowicach przez tutejszy Szpital MSWiA. Punkt ten przyjął dotąd 430 pacjentów, przede wszystkim dzieci. Najczęściej były to przypadki infekcji, ale pewna liczba zgłoszeń dotyczyła też problemów dzieci z zasypianiem, będących efektem trudnych przeżyć ostatnich tygodni. W placówce pomocy szukali też pacjenci z cukrzycą i osoby po operacjach, wymagające kontynuacji leczenia.

Według danych Kuratorium Oświaty w Katowicach, do przedszkoli i szkół w woj. śląskim uczęszcza już 13 422 dzieci uchodźców, większość dołączyła do istniejących klas i grup, ale powstało też 106 oddziałów przygotowawczych, składających się wyłącznie z ukraińskich uczniów nieznających w ogóle języka polskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych