Katowice rozpoczęły zadrzewianie Alei Korfantego

Samorząd Katowic rozpoczął przebudowę Alei Wojciecha Korfantego między Rynkiem a Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka przy Spodku pod kątem zwiększenia liczby drzew. To część realizacji planów miasta, obejmujących również zadrzewienie Placu Sejmu Śląskiego.

Autor: Pap 30 września 2021 09:03

O tych zamierzeniach prezydent Katowic Marcin Krupa mówił na briefingu w ostatni piątek sygnalizując, że prace na Al. Korfantego mogą rozpocząć się jeszcze we wrześniu. We wtorek miasto potwierdziło to na swoim facebookowym profilu, zamieszczając m.in. fotografię rozbieranej części jezdni tej ważnej śródmiejskiej arterii.

Al. Korfantego ma zostać zadrzewiona na odcinku od ronda do ul. Moniuszki. Przestrzeń przeznaczona dla kierowców ma być ograniczona z dwóch do jednego szerokiego pasa w każdą stronę. W miejsce usuniętej części nawierzchni mają pojawić się pasy zieleni, na których posadzonych zostanie 56 drzew (klony polne, robinie akacjowe) oraz krzewy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prace rozpoczęły się już po zachodniej stronie Al. Korfantego. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, powinny zakończyć się w tym roku. Całość ma być gotowa wiosną 2022 r. Nasadzenia drzew będą prowadzone w odległości ok. 2 m od skrajni torowiska, dzięki czemu ich korony nie powinny w przyszłości kolidować z trakcją tramwajową.

"Zmiany na alei Korfantego wpisują się w trendy światowe. Niedawno zmieniła się organizacja ruchu na katowickim rondzie, a teraz idziemy krok dalej i zmieniamy nie tylko organizację ruchu wzdłuż Korfantego, ale także jej wygląd. Ograniczamy przestrzeń dla samochodów, a w jej miejsce oferujemy zielone rozwiązania" - mówił w piątek prezydent Krupa.

W przypadku Placu Sejmu Śląskiego drzewa mają od 2023 r. zastąpić parking. W śródmieściu Katowic to - obok Rynku i placu przed Spodkiem - jedna z największych otwartych przestrzeni. W jej centralnym punkcie stoi pomnik Wojciecha Korfantego. Otoczeniem są okazałe gmachy: Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Uniwersytetu Śląskiego i Katowic Miasta Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Na co dzień przestrzeń Placu Sejmu Śląskiego wykorzystywana jest jako parking z ponad 150 darmowymi miejscami. Odbywają się tam również czasem wydarzenia publiczne: uroczystości, pokazy i koncerty. Koncepcja zagospodarowania placu zielenią zakłada likwidację wszystkich miejsc parkingowych wokół pomnika Korfantego, a także usunięcie nawierzchni drogowej między placem a przystankiem autobusowym przy ul. Jagiellońskiej.

Posadzonych ma tam zostać 35 do 40 dużych drzew - lipy, klony lub platany. Zgodnie z koncepcją w momencie ich sadzenia powinny one mieć minimalną wysokość 8 metrów i pień o obwodzie min. 35 cm. Dodatkowo planowane jest utworzenie zielonej przestrzeni w postaci roślin okrywowych - bylin i krzewów. Rośliny mają zostać nasadzone przy zachowaniu pomnika Korfantego i placu defiladowego od strony Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jednym z elementów koncepcji jest obniżenie terenu między pomnikiem a ul. Jagiellońską, który stałby się naturalną niecką zbierającą wodę deszczową z dużych i nawalnych opadów. Na odnowionym placu mają też pojawić się elementy małej architektury. Nad niecką ma przebiegać pomost z drewna egzotycznego. Plac ma zostać doświetlony nowymi lampami parkowymi, a drzewa zyskać oddolną i boczną iluminację.

Odnowiony miałby zostać też teren wokół przystanku autobusowego przy ul. Jagiellońskiej. Koncepcja zakłada renowację i uzupełnienie tamtejszych ozdobnych murków i słupów oświetleniowych. Po obu stronach przystanku założono nieduże fontanny. Miasto zakłada, że do końca 2022 r. na podstawie koncepcji powstanie projekt zagospodarowania placu, a realizacja rozpocznie się w 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych