Katowice wdrażają monitoring wykorzystania energii i wody w miejskich budynkach

System umożlwiający monitorowanie i optymalne sterowanie zużyciem energii i wody w miejskich budynkach wdraża samorząd Katowic. Rozwiązanie działa już w 61 budynkach użyteczności publicznej w mieście, a docelowo w 2024 r. ma być ich 74.

Autor: PAP 26 listopada 2021 12:54

Jak powiedział, cytowany w piątkowej informacji biura prasowego katowickiego magistratu prezydent miasta Marcin Krupa, wprowadzenie systemu monitoringu nośników energii i wody to "kolejny element budowania zrównoważonego rozwoju Katowic".

"Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa będzie optymalizacja zużycia energii i wody z uwzględnieniem utrzymania komfortu użytkowników miejskich budynków. Efektywne gospodarowanie energią i wodą przełoży się z kolei na oszczędności" - wyjaśnił Krupa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kierownik biura zarządzania energią w urzędzie miasta Daniel Wolny uściślił, że realizacja projektu "System monitoringu nośników energii i wody wraz z możliwością sterowania w obiektach użyteczności publicznej miasta Katowice (SMiS)" składa się w okresie czterech lat z dwóch głównych etapów.

To wykonanie i uruchomienie centralnego systemu informatycznego w bieżącym roku oraz funkcjonowanie i rozbudowę systemu w latach 2022-24. "Docelowo, w 2024 r., system obejmować będzie 71 budynków użyteczności publicznej" - zapowiedział Wolny.

Etap pierwszy obejmował dostawę oprogramowania centralnego systemu informatycznego wykorzystującego zamontowaną w budynkach automatykę kontrolno-pomiarową. W tym etapie doposażono też budynki w zakresie umożliwiającym tzw. sterowanie budynkowe oraz uruchomiono stanowiska lokalnego operatora systemu w miejskim biurze zarządzania energią.

Drugi etap obejmie głównie świadczenie przez zewnętrzną firmę usług bieżącego monitorowania i sterowania budynkami poprzez wdrożony system, a także świadczenie usługi aktualizacji i rozbudowy systemu o nowe funkcjonalności wraz z wizualizacją pomiarów w czasie rzeczywistym. Od początku 2022 r. część wizualizacji systemu ma być dostępna poprzez stronę mce.katowice.eu.

Uruchomienie systemu poprzedziły kilkuletnie przygotowania w zakresie projektowania i wykonania elementów automatyki kontrolno-pomiarowej. Obejmuje ona m.in. liczniki energii elektrycznej, liczniki energii cieplnej, wodomierze, regulatory węzłów cieplnych, regulatory central wentylacyjnych, regulatory kotłowni oraz dodatkowe czujniki parametrów powietrza w budynkach.

Obecnie w systemie znajduje się 61 miejskich budynków użyteczności publicznej: m.in. budynki urzędu miasta przy Rynku 1, ul. Młyńskiej 4 i ul. Francuskiej 70, Pałac Młodzieży, obiekty sportowe Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji "Jantor", "Kolejarz" i "Szopienice", a także budynki żłobka miejskiego, szkoły czy jednostki kultury.

Koszt realizacji SMiS wyniósł nieco ponad 1 mln zł. Wykonawcą była firma Promar Sp. z o. o. z Bydgoszczy. Dla zadania został wykonany i złożony audyt efektywności energetycznej, dzięki czemu część bezpośrednich wydatków z budżetu miasta Katowice związanych z funkcjonowaniem systemu możliwa jest do zrekompensowania poprzez sprzedaż tzw. "Białych certyfikatów".

Analiza sposobu wdrożenia SMiS, uwzględniająca specyfikę Katowic, została wykonana w ramach międzynarodowego projektu MOLOC, którego głównym założeniem uczyniono opracowanie modelowych europejskich działań na rzecz wspierania przechodzenia miast na gospodarkę niskoemisyjną.

Liderem założonego na lata 2017-21 projektu MOLOC było miasto Lille (Francja), a jego polskim partnerem - Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Miasto Katowice - ze swoim projektem modelowego systemu monitoringu nośników energii i sterowania systemami grzewczymi - było głównym interesariuszem projektu, do których należał też Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych