Katowice zamówiły zaprojektowanie parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury

Samorząd Katowic, który przygotowuje się do budowy pierwszego miejskiego parkingu wielopoziomowego, podpisał umowę na jego zaprojektowanie. Parking na ok. 1,3 tys. samochodów ma powstać w tzw. Strefie Kultury, obok m.in. Spodka i Muzeum Śląskiego.

Autor: Pap 12 marca 2021 12:30

Planowany w miejscu obecnego parkingu jednopoziomowego obiekt w założeniach kosztować nie więcej niż 70 mln zł netto. Jesienią ub. roku rozstrzygnięto konkurs na jego koncepcję. Zwyciężyła propozycja konsorcjum pracowni ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski, z którym teraz miejska spółka Katowickie Towarzystwem Budownictwa Społecznego zawarła umowę na wykonanie projektu.

"Jesteśmy zdeterminowani, by jak najszybciej rozpocząć budowę, jednak z uwagi na skalę przedsięwzięcia oraz jego wielkie znaczenie dla wizytówki miasta, jaką jest Strefa Kultury, na pierwszym miejscu stawiamy przygotowanie dobrego projektu i zabezpieczenie organizacyjne przedsięwzięcia" - powiedział cytowany w piątkowej informacji miasta prezes KTBS Janusz Olesiński.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W informacji wskazano też, że harmonogram zakłada uzyskanie warunków zabudowy w listopadzie br., a pozwolenie na budowę w marcu 2022 r.. Terminy ze względu na pandemię mogą się zmienić.

Inwestycja jest przygotowywana w przestrzeni nazywanej Strefą lub Kwartałem Kultury, powstałej w ostatnich latach na terenie dawnej kopalni Katowice, który przylega od północy do części śródmieścia.

Zbudowana tam nowa siedziba Muzeum Śląskiego, obok ukrytych pod ziemią nowych przestrzeni, wykorzystuje część odrestaurowanych obiektów pokopalnianych. W pobliżu znajdują się gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego (połączonego z halą Spodka).

Problemem Strefy Kultury jest liczba miejsc parkingowych. Choć jest ich łącznie ok. 1 tys. na kilku jednopoziomowych parkingach między obiektami Strefy, na co dzień wykorzystywane są one przez osoby pracujące lub uczące się w centrum miasta. W razie kumulacji imprez w obiektach Strefy zdarza się, że jako parkingi wykorzystywane są utwardzone nieużytki na północ od niej.

Zamówiony przez KTBS konkurs na koncepcję obiektu mającego rozwiązywać część problemu prowadził katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konkurs dotyczył przestrzeni obecnego głównego parkingu między ul. Olimpijską i Góreckiego, a skwerem przy NOSPR i niezrewitalizowaną częścią obiektów Muzeum.

Planowany tam obiekt ma być garażem wielopoziomowym, na 1,3 - 1,5 tys. miejsc parkingowych, z połączeniem z co najmniej z dwiema okolicznymi ulicami. Zalecano zaprojektowanie dachu płaskiego w sposób niegenerujący dodatkowego ruchu kołowego, np. w formie tzw. zielonego dachu, z możliwością późniejszej lokalizacji dodatkowych przestrzeni usług czy gastronomii.

Wśród założeń podano, że maksymalny planowany koszt realizacji budowy parkingu, wraz z zagospodarowaniem terenu i stałym wyposażeniem, nie może przekroczyć 46,5 tys. zł netto za miejsce parkingowe - i łącznej kwoty 70 mln zł netto według cen i stawek obowiązujących na dzień ogłoszenia konkursu. Projekt i nadzór autorski nie mogły być droższe, niż 800 tys. zł netto.

W konkursie zwyciężyła propozycja pracowni ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski, która - zgodnie z oceną sądu konkursowego - w formie odpowiedniej do lokalizacji, nienarzucającej się bryły uwzględnia istniejący kontekst kulturowy i społeczny, łącząc się z walorami miejsca. Nagrodą było m.in. zaproszenie do realizacji dokumentacji projektowej.

Na początku lutego br. katowiccy radni zgodzili się na zamianę części nieruchomości z pobliskim Muzeum Śląskim, aby przed rozpoczęciem inwestycji uporządkować sytuację właścicielską terenu.

W październiku 2019 r. radni przyjęli uchwałę "porządkującą strefę płatnego parkowania". Jej główną zmianą było niewielkie rozszerzenie dotychczasowej strefy płatnego parkowania obejmującej centrum tego miasta oraz podzielenie jej na dwie podstrefy: "Śródmieście" i "Ceglana - Wita Stwosza".

Miasto zamierza nadal zmieniać politykę parkingową, mając na uwadze, że przeciętnie codziennie wjeżdża do niego średnio 120 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Jedną ze zmian ma być wdrożenie płatności na parkingu w Strefie Kultury; zapowiedziano też już podwyżkę opłat w dotychczasowej strefie płatnego parkowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych