Katowice: zebrano 60 rowerów i hulajnóg dla uchodźców

60 rowerów i hulajnóg zebrano w Katowicach dla osób przybyłych z Ukrainy w akcji "Koło na start dla uchodźców" (koło to po śląsku rower). Wypożyczalnia ruszyła w miejscu, gdzie przebywa obecnie ok. 400 osób z Ukrainy.

Autor: Pap 13 kwietnia 2022 09:44

Sprzęt ma im pomóc w powrocie do normalności i ułatwić poruszanie się po mieście. Zbiórka pod tym kątem używanych, ale wciąż sprawnych jednośladów, ruszyła pod koniec marca br.

We wtorek rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk poinformowała, że do dwóch punktów zbiórki mieszkańcy dostarczyli dotąd 60 sztuk rowerów i hulajnóg, w tym rowery dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także rolki, kaski, ochraniacze, pompki, światełka, dzwonki czy odzież sportową i smar.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Sprzęt jest w większości używany, choć znalazł się też rower w pełni nowy, jeszcze zapakowany w karton. Jednoślady przechodzą podstawowy serwis, który zgodził się wykonać Tomasz Śliwiński z Warsztatu 77 przy ul. Gliwickiej w Katowicach" - zaznaczyła Hajduk.

Pierwsza partia rowerów po serwisie, w tym: 8 rowerów dla dorosłych, 16 rowerów młodzieżowych i dziecięcych, a także 14 hulajnóg i kilka par rolek, została w tym tygodniu przewieziona do akademików Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Franciszkańskiej, gdzie przebywa obecnie ok. 400 osób z Ukrainy. Miasto stworzyło tam dla nich wypożyczalnię "Koło na start".

Jak wynika z informacji kierownika akademików Jarosława Lenartowskiego, po godzinie od dostarczenia rowerów połowa była już wypożyczona.

"Nasi goście są już zaaklimatyzowani, starają się żyć normalnie. Lwia cześć organizuje sobie pracę na pół etatu, część będzie zakładała własną działalność, mamy też intensywny kurs języka polskiego dla 130 osób organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, a potem biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Mamy same je wymyślają" - zaznaczył Lenartowski.

Kolejne rowery po przeglądzie i serwisie mają systematycznie zasilać wypożyczalnię. Jednoślady są przechowywane w budynku akademików, a Miejski Zarząd Ulic i Mostów zainstalował na zewnątrz stojaki rowerowe. Miasto zaprasza teraz osoby czy grupy, które mogłyby zorganizować mieszkańcom akademików wycieczki rowerowe po okolicy. Chętni proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres: katoobywatel@katowice.eu.

Nadal prowadzona jest też zbiórka: rowery i inne jednoślady, a także osprzęt są przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7 do 15, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15 do 17 i w weekendy, rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej na rynku.

Oprócz rowerów nadal zbierane są rowerki biegowe czy hulajnogi oraz zapięcia, pompki i inny sprzęt, jak kaski czy światła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych