Katowickie akademiki przyjmują uchodźców

Licząca obecnie ponad 400 miejsc baza noclegowa dla uchodźców z Ukrainy, przygotowana przez samorząd Katowic, wkrótce zostanie podwojona dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Ukraińcy znajdą schronienie w dwóch dawnych akademikach tej uczelni.

Autor: Pap 11 marca 2022 10:08

Jak podał w czwartek magistrat, baza noclegowa w Katowicach, stworzona z myślą o uchodźcach z Ukrainy, na bieżąco się powiększa. W tym celu każdego dnia przystosowywane są kolejne obiekty. Dotychczas takie miejsca powstały m.in. w Campingu w Dolinie Trzech Stawów, hali sportowej przy ul. Józefowskiej, Schronisku Młodzieżowym "Ślązaczek" czy siedzibach OSP Szopienice oraz OSP Dąbrówka Mała. Takich tymczasowych miejsc jest ponad 400. Dodatkowo 270 osób zostało relokowanych do mieszkań udostępnionych przez mieszkańców Katowic.

"Potrzeby są jednak z dnia na dzień coraz większe, dlatego miasto porozumiało się z Uniwersytetem Ekonomicznym w sprawie bezpłatnego udostępnienia dwóch obiektów, które w najbliższych dniach zostaną przystosowane do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Chodzi o dawne akademiki - Dom Studenta Sikorka i Dom Studenta Zaścianek, znajdujące się przy ulicy Franciszkańskiej 8-10" - poinformował Urząd Miasta.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Sytuacja w Ukrainie jest coraz trudniejsza. Codziennie granicę przekraczają dziesiątki tysięcy osób szukających schronienia. W Katowicach jednym z priorytetowych działań jest aktualnie znalezienie dla Ukraińców miejsc noclegowych na dłuższy pobyt. Wczoraj, dzięki dużej otwartości władz Uniwersytetu Ekonomicznego, udało się nam osiągnąć porozumienie w zakresie nieodpłatnego użyczenia obiektów dawnych akademików przy ul. Franciszkańskiej" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa. Podziękował władzom uczelni za szybkie działanie.

Po dokonaniu ustaleń formalnych pomiędzy samorządem a uczelnią, już w czwartek rozpoczęły się prace nad przystosowaniem nieużywanych od trzech lat akademików do przyjęcia Ukraińców. Zanim trafią do nich uchodźcy, obiekty zostaną odświeżone. W części pokojów trzeba pomalować ściany i zmienić wykładziny. Prace będą także polegały na odnowieniu sanitariatów. Konieczne jest również uzupełnienie umeblowania.

Pierwszy budynek, na około 200 osób, powinien zostać uruchomiony w ciągu kilku najbliższych dni. W drugim zakres niezbędnych prac jest większy, w związku z tym zostanie on oddany do użytku później. W sumie w dwóch budynkach zakwaterowanie znajdzie około 400 osób. W byłych akademikach powstanie także potrzebna infrastruktura - salki do nauki dla dzieci czy pomieszczenia sportowe.

Z dnia na dzień rośnie liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Katowic. Tylko w ciągu ostatniej doby w punkcie powitalnym, zlokalizowanym na pierwszym piętrze budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, pomocy udzielono blisko 300 osobom. Jeszcze przed wybuchem wojny w Katowicach - na stałe bądź na okres tymczasowy - zameldowanych było prawie 2 tys. obywateli Ukrainy. W związku z panującą na Ukrainie wojną wielu z nich zdecydowało się do miasta ściągnąć swoje rodziny. Schronienie w Katowicach znajdują także inne osoby, które chcą uciec przed wojną.

Na terenie Katowic uruchomiono kilka punktów, w których uchodźcom udzielana jest pomoc. Dzieci z ukraińskich rodzin mogą chodzić na zajęcia do katowickich szkół (w tej chwili to ok. 260 osób). Z myślą o najmłodszych szeroką paletę zajęć artystycznych i sportowych uruchomiły katowickie instytucje kultury, kluby sportowe i podmioty prywatne. Katowice oferują także wsparcie psychologiczne oraz rzeczowe. Terenowe Punkty Pomocy Społecznej MOPS wydają paczki pomocowe Polakom, którzy goszczą u siebie gości z Ukrainy. TPPS-y objęły też wsparciem 239 osób (72 rodziny).

57 zakładów pracy z Katowic zadeklarowało chęć zatrudnienia cudzoziemców z Ukrainy. Na terenie miasta organizowane są zbiórki niezbędnych artykułów - w tym jedzenia, środków higieny osobistej i artykułów szkolnych, które są następnie przekazywane uchodźcom. Miasto przygotowało także informator w języku ukraińskim, którego celem jest dostarczenie obywatelom Ukrainy niezbędnych informacji o tym, gdzie mogą szukać pomocy na terenie Katowic.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych