Kielce: kilkadziesiąt łąk kwietnych powstanie w mieściePap - 15 maja 2020 09:21


W stolicy regionu świętokrzyskiego realizowany będzie pilotażowy program tzw. naturalnych łąk kwietnych. W tym roku planowane jest utworzenie 13 takich miejsc. Docelowo ma ich być 60.

Kielecki ratusz wybrał już kilkanaście lokalizacji, w których zostaną utworzone łąki kwietne. Powstaną one na terenach zielonych m.in. w sąsiedztwie ulic Zagnańskiej, Grunwaldzkiej, Radomskiej i Sandomierskiej.

Aleksandra Woźniak-Czaplarska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska w Urzędzie Miasta w Kielcach, podczas czwartkowej sesji rady miejskiej poinformowała, że program dotyczący naturalnych łąk kwietnych jest zadaniem wieloletnim.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Widzimy, jakie jest zainteresowanie, przeprowadzamy od pewnego czasu szereg rozmów i wybraliśmy 13 lokalizacji. Ogólnie planujemy nawet 60, przy czym to nie będzie tradycyjna łąka kwietna, tylko bardziej łąki naturalne i dzikie. Chcemy pokazać, że ta zieleń może wyglądać trochę inaczej. Te łąki to nie jest projekt jednoroczny, one od razu nie będą pięknie wyglądały. Planowaliśmy w tym roku około 13 lokalizacji. Może będzie ich więcej" - podkreśliła Woźniak-Czaplarska.

Łąki kwietne, oprócz często ciekawych walorów wizualnych, wzbogacają ekosystem, będąc miejscem o szerokiej bioróżnorodności. To także więcej tlenu w miastach. Przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu wilgotności powietrza.

W kolejnych etapach projektu, jego inicjatorzy planują zachęcić do podobnych działań mieszkańców miasta. Zaproszenia kierowane będą m.in. do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Jak dotąd w Kielcach utworzono dwie łąki kwietne, jedną przy Kadzielni, a drugą przy al. IX Wieków Kielc.