Klienci pośredników pod większą ochroną

Po raz pierwszy od deregulacji zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości, konsumenci zyskują większą ochronę przed nieuczciwymi praktykami. Po ponad trzech latach starań Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości rząd przyjął zmiany w prawie.

Autor: HouseMarket.pl 22 maja 2017 12:30

PFRN zachęca klientów do korzystania z internetowego Centralnego Rejestru, w którym można znaleźć ponad 8,5 tys. nazwisk profesjonalistów z licencjami Federacji.

Kolejne ułatwienia

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Znowelizowana Ustawa o gospodarce nieruchomościami, która ma wejść w życie 1 września, wprowadza cały szereg rozwiązań prokonsumenckich. Ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia umowy pośrednictwa lub zarządzania nieruchomością nie tylko w formie pisemnej, ale także elektronicznej.

Pośrednicy ponownie uzyskają również dostęp do rejestrów i dokumentów, niezbędnych do prawidłowego i rzetelnego wykonania umowy pośrednictwa, w tym do ewidencji ludności i rejestru osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dzięki temu uzyskają informacje na temat osób zameldowanych oraz tego, czy spółdzielcze prawo do lokalu nie zostało przekazane innej osobie, co pozwoli rzetelnie przeprowadzić transakcję.

Grzechy deregulacji

– Od samego początku, a więc od 1 stycznia 2014 roku, kiedy to doszło do deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, PFRN starała się przekonać Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju do zmian, wskazując na szkody wynikające z liberalizacji przepisów. W szczególności na brak definicji związanych z wykonywaniem czynności pośrednictwa i zarządzania oraz zaniechania prawa do korzystania z rejestrów – wskazuje Andrzej Piórecki, prezydent PFRN.

Liczne spotkania z poprzednią i obecną ekipą rządzącą, a także urzędnikami Kancelarii Prezydenta RP, podczas których przedstawiciele PFRN wskazywali na negatywne skutki przepisów deregulacyjnych i możliwości wprowadzenia niezbędnych dla profesjonalizacji rynku rozwiązań, doprowadziły wreszcie do zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

– W pierwszej kolejności zależało nam na sprawach podstawowych: przywróceniu definicji samego pośrednictwa i zarządzania, definicji umowy pośrednictwa i zarządzania, w tym określenia ich zakresu oraz ponownym uzyskaniu dostępu do rejestrów, czyli podstawowych narzędzi pracy pośredników – wylicza Leszek A. Hardek, prezydent PFRN ubiegłej kadencji.


Powrót do podstawowych definicji

W nowych przepisach pojawiły się także uchylone podczas deregulacji definicje: pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami, a także pośrednika i zarządcy. W myśl nowych zapisów pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która wykonuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły, powtarzalny. Ograniczy to ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem będzie się zajmował ktoś przypadkowy. To szczególnie ważne, bo według ponad połowy pośredników zrzeszonych w PFRN – po deregulacji nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zaczęły pojawiać się częściej.

– Deregulacja przyniosła konieczność budowania alternatywy dla dotychczasowych licencji. Utworzony przez PFRN Centralny Rejestr zawiera dziś ponad 8,5 tys. nazwisk pośredników i zarządców, legitymujących się licencją PFRN oraz spełniających najwyższe zawodowe standardy. Zainteresowanie konsumentów rejestrem stale wzrasta, otrzymujemy dużą liczbę zapytań o konkretnych pośredników i zarządców, rosną statystyki wejść i wyszukiwań – zwraca uwagę Andrzej Piórecki.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych