Kobiety na rynku nieruchomości: pracowite i komunikatywne menadżerki

Z raportu „Global Gender Gap 2021” wynika, że parytet w biznesie zostanie osiągnięty dopiero za ponad 135 lat. Niezależnie od tego, jedna z branż – kojarzona głównie z mężczyznami – staje się coraz bardziej przyjazna wykwalifikowanym i przebojowym kobietom. Są pracowite, empatyczne, dobrze zorganizowane i potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji. Ponadto charakteryzuje je komunikatywność i niezwykła determinacja. Wszystkie te cechy sprawiają, że panie szturmem zdobywają świat branży nieruchomości. Co jeszcze sprawia, że odnajdują się w męskim świecie?

Autor: housemarket.pl 28 października 2021 17:20

Badania pokazują, że wydłużył się czas, w którym w biznesie osiągnięty zostanie parytet płci – szacuje się, że zajmie to ponad 135 lat. Co ciekawe, w 2020 roku długość tego procesu estymowano na ponad 99 lat . Przyczyny tej zmiany upatruje się w ogólnym spowolnieniu, które spowodowała pandemia koronawirusa. Wydaje się jednak, że jedna z branż konsekwentnie zmienia swoje oblicze. Budownictwo i nieruchomości to sektor, w którym coraz częściej na pierwszy plan wysuwają się kobiety.

Umiejętność adaptacji to podstawa

Kariera w branży nieruchomości wymaga różnorodnych umiejętności – zwłaszcza w przypadku nadzorowania realizacji projektu mieszkaniowego. To niełatwy i długotrwały proces, składający się z wielu skomplikowanych etapów. Co więcej, najczęściej związany jest też z presją czasu i rygorem narzuconym przez wcześniej zaakceptowany budżet. To praca, która wymaga „stalowych” nerwów, o czym przekonała się Beata Godniowska – aktywna w branży od 2008 roku. Jak sama twierdzi, przeszła (wielokrotnie) wszystkie etapy procesu deweloperskiego – nadzorowała przebieg projektu, współpracowała z architektami, prowadziła procesy posprzedażowe w dziale gwarancji, a od dwóch lat działa na rynku krakowskim, zajmując się wyszukiwaniem i zakupem działek pod budowę osiedli mieszkaniowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Najważniejsze to nauczyć się cierpliwości i umieć dostosowywać się do środowiska pracy. Moja kariera w branży potoczyłaby się zupełnie inaczej, gdyby nie fakt, że potrafiłam odnaleźć się w każdej sytuacji – niezależnie od osób, z którymi pracowałam. Obecność na budowie nieustannie wymagała ode mnie bycia stanowczą, a współpraca z architektami nauczyła mnie rozumienia kreatywnych umysłów. Z kolei bez dużych pokładów empatii nie potrafiłabym przeprowadzać trudnych rozmów reklamacyjnych z klientami – komentuje Beata Godniowska, lider ds. akwizycji gruntów w spółce mieszkaniowej Skanska. – Natomiast pozyskując grunty pod budowę inwestycji mieszkaniowych, najważniejsza jest cierpliwość, wytrwałość oraz umiejętność rozumienia motywacji i nawiązywania partnerskich relacji ze sprzedającymi działki – dodaje.

Umiejętność pracy pod presją

Nadzorowanie procesu powstawania projektu mieszkaniowego to niezwykle dynamiczna praca, która wymaga doskonałych kompetencji komunikacyjnych. Nietrudno wyobrazić sobie, że podczas zarządzania budową całego osiedla, koordynowania prac biur architektonicznych czy też doglądania procesu administracyjnego, potrzebne są umiejętności porozumiewania się z ludźmi pracującymi na każdym szczeblu – zaczynając od urzędników, a kończąc na pracownikach produkcyjnych. Istotna jest również umiejętność koncentracji na celu oraz radzenia sobie ze stresem.

- To bardzo trudna i interdyscyplinarna praca, która wymaga skoordynowania wielu stron w odpowiednim czasie i w odpowiednim budżecie. Ważne jest, aby pozwolić sobie ochłonąć, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem – zwłaszcza, że presja w branży nieruchomości jest w zasadzie codziennością. Dlatego potrzebne jest konstruktywne i operacyjne myślenie, nastawione na poszukiwanie rozwiązań problemów – podpowiada Monika Melaniuk-Kopańska, project manager w spółce mieszkaniowej Skanska.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych