
Historia Moniki Melaniuk-Kopańskiej jest inspirująca. Swoją karierę zawodową zaczęła w Skanska jeszcze na studiach. To z jej powodu w strukturze organizacji stworzono stanowisko Młodszego Lidera Projektu – jako uznanie za świetną pracę, którą wykonała w trakcie praktyk studenckich. Dzięki temu Monika Melaniuk-Kopańska przetarła ścieżkę innym osobom, którym w kolejnych latach Skanska zaproponowała podobne stanowiska po zakończonych praktykach i stażach.
Różnorodność w biznesie opiera się na olbrzymim potencjale kompetencji, talentów i doświadczeń. Wynikają one oczywiście z faktu, że pracownicy znajdują się na innych etapach w życiu prywatnym, różnią się między sobą wiekiem oraz płcią. To niematerialne zasoby, które branża nieruchomości z powodzeniem adaptuje i wykorzystuje w biznesie:
- Każdy z nas – niezależnie od płci – ma różne spojrzenie na świat. Niektóre doświadczenia są charakterystyczne tylko dla mężczyzn, a inne wyłącznie dla kobiet. Dzięki temu przykładamy dużą wagę do rzeczy, na które nie zawsze zwracają uwagę nasi koledzy - oczywiście to prawidłowość, która działa w obie strony. Z pewnością jednym z wielu unikalnych doświadczeń kobiet jest perspektywa bycia mamą i to nasza wielka siła, że możemy ją wykorzystać w biznesie. projektując komfortowe i bezpieczne osiedla, pozbawione barier architektonicznych, a więc przyjazne nie tylko seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami, ale właśnie rodzicom i najmłodszym mieszkańcom inwestycji – mówi Marta Lewandowska, project manager w spółce mieszkaniowej Skanska.
Marta Lewandowska zajmuje stanowisko project managera w dziale technicznym Skanska. Zaczynała jednak od pracy na budowie. Jak sama twierdzi – był to jeden z ciekawszych etapów w jej życiu zawodowym, ponieważ mogła poznać specyfikę branży budowlanej „od podszewki”. Było to możliwe dzięki współpracy z pracownikami każdego szczebla – zarówno przy inwestycjach mieszkaniowych, jak i komercyjnych.
Idea diversity napędza biznes, czego dowodem są badania firmy Hays. Wynika z nich, że organizacje, które dbają o różnorodność pracowników oraz o równowagę w zatrudnieniu na stanowiskach menadżerskich i zarządczych, notują większe przychody od średniej rynkowej. Wydaje się, że polskie firmy uczą się zarządzać potencjałem różnorodności, czerpiąc choćby z amerykańskich czy skandynawskich wzorców. Dotyczy to również branży nieruchomości – wystarczy przywołać przykład, wspomnianej wcześniej, spółki mieszkaniowej Skanska. Inwestor od lat stawia na zespół zróżnicowany m.in. pod względem płci, wieku, a także środowiska, z jakiego wywodzą się pracownicy – 67 proc. zarządu stanowią kobiety, a na stanowiskach menadżerskich zatrudnionych jest dokładnie 50 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn.
Co ciekawe, jak wynika z raportu „Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2021”, nierówności płacowe to nadal dość duży problem polskiego biznesu. Opracowanie agencji Sedlak & Sedlak obrazuje jednak fakt, że to właśnie budownictwo mieszkaniowe jest branżą, która charakteryzuje się najmniejszą luką płacową – sięgającą 1,84 proc., co również może świadczyć o tym, że na tle pozostałych resortów, nieruchomości są sektorem, który staje się coraz bardziej przyjazny kobietom.
- Świat się zmienia, a globalne trendy przekładają się zarówno na nasze życie prywatne, jak i zawodowe. Choć praca w branży budowlanej jest wymagająca i stereotypowo stanowi nieoczywisty wybór ścieżki kariery dla kobiety, jest nas w tym sektorze coraz więcej – tutaj się realizujemy, tutaj współpracujemy z różnorodnymi zespołami specjalistów, a co ważne – tutaj coraz częściej odnosimy sukcesy – dodaje Marta Lewandowska.