Kolejne inwestycje odmienią centrum Łodzi

Prawie wszystkie inwestycje w rewitalizacji północnej części centrum się rozpoczęły. Z tych, które będą miały ogromny wpływ na poruszanie się w najbliższym czasie, nie tylko po Śródmieściu, została jeszcze przebudowa ul. Legionów.

Autor: Housemarket.pl/lodz.pl 25 kwietnia 2022 08:49

  • Najbliższe dwa lata to kumulacja inwestycji na styku Bałut i Śródmieścia.
  • Większość z nich miasto już rozpoczęło.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku drogowcy weszli na długo wyczekiwany remont ul. Wojska Polskiego. Prace rozpoczęły się od strony skrzyżowania z ul. Franciszkańską i postępują sukcesywnie w stronę Dołów. Inwestycja obejmuje przebudowę skrzyżowań, budowę nowego torowiska i przystanków MPK, wymianę podziemnych sieci oraz ułożenie nowej nawierzchni jezdni, drogi rowerowej i chodników.

Równie kompleksowy zakres ma przebudowa ulic Północnej z Ogrodową.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Ta inwestycja wystartowała na początku roku i jest prowadzona pod ruchem. Wykonawca najpierw ułoży nowe torowisko i nitkę ulicy po stronie parku Staromiejskiego, a potem przeniesie się z pracami na stronę południową. Dzięki temu kierowcy przez cały czas trwania remontu mogą korzystać z ulicy w obu kierunkach – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Za dwa lata ulica Północną z Ogrodową zamienią się w śródmiejski bulwar. Będzie to dopełnienie zmian, które już zaszły w tej części Łodzi, m.in.: remontu Pałacu Poznańskiego oraz budowy nowych hotelu, biurowca i budynku mieszkalnego przy rogu z Nowomiejską. Może, podobnie jak w Paryżu, uda się tutaj stworzyć popularne na spacery miejsce, pełne kawiarni i restauracji, które łączy przecież Piotrkowską i plac Wolności z Manufakturą.

A zmiany nie ominą także Placu Wolności. Właśnie dzisiaj na dawnym rynku Nowego Miasta rozpoczął się zapowiadany od lat remont. Koncepcja nowego wyglądu jedynego w Polsce ośmiobocznego placu mocno się zmieniła na korzyść zieleni – jego południowa część zamieni się w skwer, na którym będziemy mogli odpocząć w otoczeniu drzew.

Przebudowa placu potrwa dwa lata. W tym czasie wokół naczelnika Kościuszki zmieni się praktycznie wszystko: jezdnia z torowiskiem zostaną przeniesione na północną stronę, a przystanki autobusowe połączone z tramwajowymi. Nie zabraknie miejsca na ogródki gastronomiczne ani na świąteczne jarmarki.

Wymienione remonty dość mocno zweryfikowały przebieg tras, jakimi wiele z nas porusza się na co dzień po Łodzi. Ostatnią z inwestycji, która poważnie wpłynie na podróże, nie tylko po centrum, jest remont ul. Legionów z Cmentarną. Pierwsza z ulic będzie remontowana od placu Wolności do ul. Żeligowskiego, a druga na całej długości.

Ten remont powinien rozpocząć się w okolicach wakacji, umowę z wykonawcą będzie można podpisać, jak tylko Urząd Zamówień Publicznych da jej zielone światło.

Przebudowa ul. Wojska Polskiego, placu Wolności i ul. Północnej z Ogrodową wiąże się ze zmianą organizacji ruchu na ul. Franciszkańskiej, na której powstała nowa krańcówka tramwajowa.

– Wykonaliśmy tam nakładkę w okolicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, która umożliwia zawracanie tramwajom dwustronnym. Dzięki stworzeniu tam krańcówki utrzymamy komunikację zbiorową między Stokami, Centrum Kliniczno-Dydaktycznym i centrum – mówi Maciej Sobieraj z Zarządu Dróg i Transportu.

Ta krańcówka będzie też wykorzystywana, kiedy tylko uda się przywrócić ruch tramwajowy na ul. Kilińskiego przy Narutowicza. Został on zawieszony z powodu grożącej zawaleniem kamienicy pod numerem 49.
Przebudowa Starego Rynku, modernizacja parku Staromiejskiego
Listę inwestycji na styku Bałut i Śródmieścia uzupełniają przebudowa rynku Starego Miasta i modernizacja parku Staromiejskiego. Pierwsza już się rozpoczęła, a poprzedziły ją badania archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy szukali najstarszych śladów Łodzi.

Stary Rynek będzie miał nową nawierzchnię, parterowe pawilony handlowe i sporo nowej zieleni. Po remoncie ma być miejscem, w którym kupimy kwiaty i ekologiczne produkty.

Park Staromiejski dzięki modernizacji zyska nowe alejki spacerowe, ławki, oświetlenie i kosze. Powstanie nowy plac zabaw dla młodszych dzieci i niewielki amfiteatr, który na widownię wykorzysta istniejącą skarpę przy dawnej krańcówce tramwajowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych