Komisja śledcza sposobem na reprywatyzację?

Komisja weryfikacyjna badająca kwestie reprywatyzacji to zaburzenie trójpodziału władzy. Właściwym narzędziem wyjaśnienia nieprawidłowości jest sejmowa komisja śledcza - podkreślił we wtorek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15.

Autor: PAP 18 października 2016 14:45

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformowali, że resort sprawiedliwości opracował projekt ustawy, który pozwoli rozwiązać problemy związane z nadużyciami i aferami ws. reprywatyzacji. Propozycja zmierza do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla miasta stołecznego Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem.

Odnosząc się do tych propozycji na briefingu prasowym w Sejmie Tyszka przekonywał, że komisja weryfikacyjna to dziwny twór podporządkowany ministrowi sprawiedliwości, który zaburzał będzie trójpodział władzy. Wskazywał, że właściwym narzędziem do wyjaśnienia nieprawidłowości wokół reprywatyzacji jest - postulowana wcześniej przez ugrupowanie Pawła Kukiza - komisja śledcza.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Jeżeli będziemy mieli komisję weryfikacyjną, na której czele będzie stał wiceminister sprawiedliwości, no to jest oczywiste, że tutaj będzie selekcja spraw pod kątem tego, co jest wygodne dla rządu tak naprawdę - powiedział Tyszka.

Według niego komisja powinna zbadać nie tylko sprawy reprywatyzacji w Warszawie, ale także w innych miastach, m.in. Łodzi, Krakowie i Poznaniu. - Nie zgadzamy się na ograniczenie tej sprawy tylko i wyłącznie do kwestii warszawskich - podkreślił wicemarszałek.

Zdaniem polityka, zaproponowane przez ministerstwo sprawiedliwości rozwiązania nie stanowią systemowej odpowiedzi na nieprawidłowości wokół reprywatyzacji, która - oprócz powołania komisji śledczej - obejmować powinna uchwalenie kompleksowej ustawy o reprywatyzacji.

Pytany, jakie według Kukiz'15 powinny być cele ustawy, dodał, że powinna ona zatrzymać handel roszczeniami oraz przyznać prawowitym właścicielom częściowe odszkodowania przyznawane w formie nieruchomości rolnych skarbu państwa.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych