Komisja weryfikacyjna wydała decyzje ws. nieruchomości w Warszawie

Komisja weryfikacyjna wydała w środę trzy decyzje w sprawie nieruchomości przy ul. Saskiej 58 i Dolnej 41. Komisja podjęła również decyzję przyznającą odszkodowanie lub zadośćuczynienie lokatorom z nieruchomości przy ul Stalowej 12.

Autor: PAP 10 lutego 2022 09:38

W komunikacie Komisja Weryfikacyjna poinformowała, że wydała decyzję w sprawie dotyczącej nieruchomości przy ul. Saskiej 58, w której stwierdziła nieważność decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z 2014 r. dot. nieruchomości przy ulicy Saskiej 58. "Decyzja z 2014 r. dot. nieruchomości przy ul. Saskiej 58, została skierowana do osób nieżyjących, gdzie jedna nie żyła od 1,5 roku zaś druga od 4 lat; beneficjentem decyzji Prezydenta m.st. Warszawy, był Marek. M." - podano.

Komisja ustaliła też, że Marek M. kupił roszczenia do nieruchomości przy ulicy Saskiej 58 za rażąco niską kwotę 20 000 złotych. "Prowadzenie postępowania w stosunku do osób zmarłych i wydanie w takiej sytuacji rozstrzygnięcia, stanowi rażące naruszenie prawa" - zaznaczono w komunikacie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Komisja Weryfikacyjna wydała także dwie decyzje ws. dot. nieruchomości przy ulicy Dolnej 41, gdzie w jednej decyzji stwierdziła wydanie decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 4 marca 2011 r., z naruszeniem prawa w części dotyczącej jej punktów: I, II i III, oraz utrzymała w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy w części dotyczącej jej pkt. IV, zaś w drugiej decyzji Komisja stwierdziła wydanie decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 24 maja 2011 r., z naruszeniem prawa w części dotyczącej jej punktu 1 oraz utrzymała w mocy decyzję Prezydenta w części dotyczącej jej pkt. 2" - podkreślono.

Jeżeli chodzi o decyzję prezydent Warszawy z 4 marca 2011 roku, komisja dostrzegła, że nie wzięto pod uwagę m.in. faktu przeznaczenia w Planie zagospodarowania przestrzennego części nieruchomości pod drogę publiczną oraz części nieruchomości pod zieleń parkową. Nie wzięto też pod uwagę na nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste oraz na nieruchomości sąsiedniej znajduje się budynek, a także faktu bezprzedmiotowości decyzji z dnia 4 marca 2011 r. oraz wad, które winny spowodować uznanie jej za nieważną, ponieważ decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Z kolei w decyzji z dnia 24 maja 2011 roku prezydent Warszawy - według komisji - "dokonał niedopuszczalnej podmiotowej zmiany decyzji z dnia 4 marca 2011 r. pomimo niedopuszczalności dokonywania tego rodzaju zmian na podstawie art. 155 k.p.a.". "Dokonanie zmiany decyzji z dnia 4 marca 2011 r. bez zgody wszystkich stron oraz bez badania interesu społecznego lub słusznego interesu strony, stanowiło naruszenie prawa" - oceniła komisja.

W środę Komisja Weryfikacyjna wydała również dwie decyzje ws. przyznania zadośćuczynienia lokatorkom nieruchomości przy ul. Stalowej 12. Kwota przyznanych zadośćuczynień wyniosła 56 493 zł. "Lokatorzy we wnioskach do Komisji skarżyli się m.in. na drastyczne podwyżki czynszów, pogorszenie sytuacji materialnej, utratę spokoju, bezsilność, zachwianie poczucia bezpieczeństwa, życie w stresie, pogorszenie stanu zdrowia" - podano w komunikacie.

Dodano, że łączna suma dotychczas przyznanych kwot przez komisję na rzecz lokatorów wynosi 10 842 156,52 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych