Koniec kłopotów z kredytem na dom

Od 16 sierpnia banki ponownie zaczynają udzielać kredytów na budowę domów na działkach rolnych. Weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Autor: HouseMarket.pl 16 sierpnia 2016 13:26

Expander zwraca jednak uwagę, że finansowanie uzyskają tylko osoby, których działka ma powierzchnię nie większą niż 3 tys. mkw. Banki nadal nie chcą kredytować budowy na większych działkach rolnych.

Banki nie udzielały kredytów na budowę domów na działkach rolnych od maja, kiedy weszła w życie tzw. ustawa o obrocie gruntami rolnymi. Wprowadziła ona problem, który polegał na tym, że hipoteka na takiej działce nie mogła przekraczać wartości tej nieruchomości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jeśli więc nieruchomość była  warta np. 50 tys. zł, to nie można było uzyskać np. 200 tys. zł kredytu na budowę domu, gdyż bank nie mógł zabezpieczyć takiej kwoty hipoteką. Było to o tyle dziwne, że po wybudowaniu domu wartość tej działki wraz z domem stałaby się znacznie większa niż 50 tys. zł. Kluczowa była jednak wycena obowiązująca w dni nabycia nieruchomości, a nie w przyszłości.

- Na szczęście właśnie weszła w życie nowelizacja, która naprawiła ten problem. Teraz od razu będzie można na działce wartej np. 50 tys. zł ustanowić hipotekę np. na 200 tys. zł, choć dom na niej zacznie powstawać dopiero po wypłaceniu kredytu. Obecnie bez problemu można uzyskać kredyt na budowę, gdy działka rolna jest mniejsza niż 3 tys. mkw., czyli w większości przypadków – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Wciąż bez kredytu przez dużą działkę

Trzeba jednak dodać, że banki nadal nie chcą udzielać kredytów na budowę domu w przypadku, gdy działka rolna ma ponad 3 tysiące metrów kwadratowych. Problem polega na tym, że przepisy bardzo ograniczają możliwość sprzedaży takiej nieruchomości. Instytucje boją się więc, że w razie, gdyby udzieliły kredytu, który nie byłby spłacany, to miałyby trudności z odzyskaniem swoich pieniędzy poprzez sprzedaż działki.

- W przypadku nieruchomości większych niż 3 tys. mkw. kredyt można uzyskać tylko, jeśli do 30 kwietnia została wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy. W przeciwnym razie kredyt zostanie udzielony, gdy według planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów (jeśli nie ma planu) przeznaczenie działki jest inne niż rolne. Oczywiście żadnych problemów z kredytowaniem nie ma w przypadku działek budowlanych, nawet jeśli mają dużą powierzchnię – dodaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych