Koniec MdM-u już w tym tygodniu?

BGK już w tym tygodniu może być zmuszony zablokować możliwość składania wniosków o dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych.

Autor: HouseMarket.pl 03 kwietnia 2017 15:36

Zgodnie z przepisami musi to zrobić, gdy zostanie zarezerwowana połowa przyszłorocznego limitu pieniędzy. Do tego poziomu brakuje już tylko 54 mln zł. Expander szacuje, że przy obecnym poziomie zainteresowania ta kwota może wystarczyć na zaledwie tydzień. Jeden z banków już ogłosił, że wnioski o kredyty z dopłatą będzie przyjmował tylko do 5 kwietnia.

W marcu zainteresowanie dopłatami z MdM-u wzrosło ponad dwukrotnie w porównaniu do poprzednich miesięcy. Ostatnie dni marca można wręcz określić jako MdM-ową gorączkę, podobną do tej, jaka panowała w styczniu, gdy w dwa tygodnie wykorzystano cały limit na tegoroczne dopłaty. Obecnie wnioski dotyczą dopłat na 2018 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W tej sytuacji 54 mln zł wystarczą na ok. 4-6 dni roboczych. Jednak to jeszcze nie będzie ostateczny koniec MdM-u. W tym roku można wykorzystać tylko połowę limitu pieniędzy przeznaczonych na przyszłoroczne dopłaty. Druga połowa zostanie odblokowana w styczniu 2018 r. Podobnie jak miało to miejsce w tym roku, te pieniądze skończą się jednak zapewne w ciągu około dwóch tygodni. Dopiero wtedy program zostanie definitywnie zamknięty. W kolejnych latach zastąpi go Mieszkanie Plus, który będzie pozwalał na tani wynajem mieszkań z możliwością dojścia do własności.

W 12 z 18 miast wzrosły kwoty dopłat i limity cen

Wracając do MdM-u – warto dodać, że od początku kwietnia obowiązują nowe wskaźniki, których wysokość wpływa na poziom dopłat i limity cen mieszkań. W większości miast zmiany są korzystne dla wnioskodawców. Aż w 12 z 18 miast wzrosły kwoty dopłat i limity cen.

Najwięcej zyskają ci, którzy przy wsparciu dopłaty, chcą kupić mieszkanie lub dom w Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. W tym pierwszym mieście, wnioskodawca z przynajmniej trojgiem dzieci może otrzymać o 5762 zł wyższe wsparcie niż w pierwszym kwartale. Największe spadki kwoty dopłat (o ponad 2000 zł) nastąpiły natomiast w Katowicach i Białymstoku. Nowe limity cen sprawiają, że w Olsztynie na mieszkanie (75 mkw..) kupowane z dopłatą, można wydać o 24379 zł więcej (nowy limit to 361515 zł). Najbardziej kwota ta spadła w Katowicach – o 9199 zł (nowy limit 355 864 zł).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych