Koniec pieniędzy na Mieszkanie dla Młodych

Styczeń był rekordowy pod względem wykorzystania pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych. Na dopłaty do kredytów mieszkaniowych zarezerwowano ponad 375 mln zł. Kwota ta pomogła w zakupie prawie 15 tys. mieszkań i domów wartych około 3,2 mld zł – wynika z szacunków Open Finance.

Autor: HouseMarket.pl 31 stycznia 2017 15:36

Popularność programu Mieszkanie dla Młodych zaskoczyła wszystkich. W ciągu zaledwie 10 dni Polacy zarezerwowali aż 318 mln zł wyczerpując tym samym ponad 91 proc. puli środków uruchomionych w 2017 roku.

Później tempo wykorzystania środków wyraźnie wyhamowało i tylko dlatego oficjalnie o dopłaty można było ubiegać się przez cały styczeń. W praktyce jednak już w drugim tygodniu stycznia pojawiły się pierwsze informacje o tym, że banki wstrzymują lub przynajmniej ograniczają przyjmowanie wniosków kredytowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dane te potwierdzają, że Polacy dobrze przygotowali się na uruchomienie nowej puli środków. Najprawdopodobniej powtórkę z tej sytuacji będziemy obserwować na początku 2018 roku, kiedy zostanie uruchomiona już ostatnia transza pieniędzy na dopłaty do kredytów w kwocie przynajmniej 360 mln zł. Doświadczenie ostatnich tygodni sugeruje, że ta niemała kwota może zostać wchłonięta w zaledwie kilka dni.

Winny wkład własny

Trudno się temu dziwić skoro przeciętny beneficjent programu otrzymuje od państwa 25 tys. zł na zakup własnego M, a rekordziści inkasują ponad 110 tys. zł. Pieniądze te oznaczają nie tylko swoisty rabat przy zakupie czterech kątów, ale też ułatwiają zebranie 20 proc. wkładu własnego wymaganego przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego.

Możemy już wydawać przyszłoroczne środki

Co mogą więc zrobić ci kredytobiorcy, którzy nie załapali się na dopłaty z puli zarezerwowanej na bieżący rok?

- Do wykorzystania zostają jedynie pieniądze zarezerwowane na rok 2018. Połowę z nich można wykorzystać już w bieżącym roku. Na najbliższe 11 miesięcy do wydania zostało 195 mln zł (stan na 21 stycznia br.). Nie powinno ulegać wątpliwości, że te pieniądze nie starczą na długo. Tym samym już w drugim kwartale br. rynek może zostać bez budżetowej kroplówki. Będzie to sprawdzian kondycji rodzimego rynku mieszkaniowego. Warto bowiem zauważyć, że w styczniu na dopłaty do kredytów zarezerwowano około 375 mln zł (z tego około 346 mln zł z budżetu 2017 roku). Kwota ta była najwyższa w historii. Dzięki tym pieniądzom Polacy mogą kupić nawet 15 tys. mieszkań i domów wartych około 3,2 mld zł – tłumaczy Bartosz Turek, analityk Open Finance.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych