Koszalin podnosi ceny komunikacji miejskiej i parkowania

Od czerwca w Koszalinie obowiązują nowe, wyższe ceny biletów za przejazdy komunikacją miejską oraz stawki w strefie płatnego parkowania. Bilety drożeją do 30 proc., a opłaty w SPP o 20 proc.

Autor: pap 01 czerwca 2022 08:27

  • Ceny biletów komunikacji miejskiej zdrożeją o 30 proc.
  • Opłaty w strefie parkowania będą droższe o 20 proc. w stosunku do ubiegłego roku.
  • Podwyżki spowodowane są rosnącymi kosztami funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Podwyżki dotyczące opłat za przejazdy komunikacją miejską oraz w strefie płatnego parkowania ustaliła Rada Miejska w Koszalinie podczas sesji 24 marca 2022r., przyjmując stosowne uchwały. Nowe stawki obowiązują od 1 czerwca.

Cena biletu normalnego jednorazowego, 30-miutowego wzrosła z 2,90 zł do 3,80 zł, ulgowego z 1,45 zł do 1,90 zł. Za 60-minutowy trzeba zapłacić 5,20 zł (było 4 zł), a przy uldze 2,60 zł (było 2 zł). Wzrosły też ceny karnetów i biletów okresowych, a także przeprawy statkiem przez jez. Jamno. Za bilet jednorazowy normalny lub ulgowy trzeba zapłacić odpowiednio 6,40 zł i 3,20 zł (było 5 zł i 2,50 zł).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Anna Grabuszyńska-Hewelt argumentowała na marcowej sesji potrzebę podwyżki cen biletów do 30 proc. rosnącymi kosztami funkcjonowania komunikacji miejskiej. Zwróciła przy tym uwagę na wzrost cen paliw i części zamiennych przy jednoczesnym zwiększeniu liczby wyjeżdżonych kilometrów, droższą energię, wyższe płace, zmniejszoną sprzedaż biletów w okresie pandemii. Zaznaczyła podczas marcowej sesji, że ceny biletów nie były podwyższane od 2012 r.

Uchwała, która przyjęta została 12 głosami (PiS, Wspólny Koszalin i radni niezrzeszeni) przy sprzeciwie ośmiu radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej oraz trzech głosach wstrzymujących się radnych PiS, zakłada także wprowadzenie kilku udogodnień dla posiadaczy Koszalińskiej Karty Mieszkańca (KKM). Od 1 września, gdy KKM ma zacząć funkcjonować, będą mogli oni korzystać z biletów długookresowych. Na podstawie KKM dzieci, które ukończyły 4 lata (do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym) i osoby powyżej 70. roku życia będą jeździć komunikacją miejską bezpłatnie. Bez karty będą musiały kupić bilet ulgowy.

Od 1 czerwca w Koszalinie obowiązują także wyższe opłaty w strefie płatnego parkowania. Zgodnie z uchwałą, przyjętą z poprawką klubu PiS, stawki nie wzrosły jednorazowo o 40 proc., jak zakładał projekt. Podwyżka będzie dwustopniowa. Obecnie opłaty wzrosły o 20 proc. i obowiązywać będą do końca grudnia.

Za pół godziny w SPP opłata wynosi 1,20 zł (było 1 zł), za pierwszą godzinę 2,40 zł (było 2 zł), za drugą 2,80 zł (było 2,40 zł), za trzecią 3,30 zł (było 2,80 zł), a za czwartą i każdą kolejną godzinę 2,40 zł (było 2 zł). Od 1 stycznia 2023 r. te stawki wzrosną o kolejne 20 proc. w stosunku do cen sprzed zmian. Podwyżkom sprzeciwiał się kub radnych KO.

Uchwała wprowadziła także zmianę miesięcznej opłaty abonamentowej podstawowej w SPP z 200 zł na 250 zł. Posiadacze KKM zapłacą mniej, 150 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych