Kraków: PO zaapelowała o udział w konsultacjach ws. uchwały antysmogowej

Politycy PO zaapelowali w poniedziałek do Małopolan, aby wzięli udział w konsultacjach społecznych dotyczących zmian w uchwale antysmogowej. Poniedziałek i wtorek to ostatnie dni, kiedy mieszkańcy mogą wyrazić zdanie w tej sprawie.

Autor: PAP 22 sierpnia 2022 14:38

  • Politycy PO zaapelowali do mieszkańców Małopolski o wzięcie udziału w konsultacjach społecznych odnoście ustawy antysmogowej. 
  • Obecne zapisy uchwały antysmogowej nie zakazują od 1 stycznia 2023 r. palenia węglem.
  • Do urzędu wpłynęło także kilkadziesiąt petycji, w tym od władz gmin, z postulatami zmian w uchwale.

"Mamy w Krakowie nieustający problem ze smogiem" - powiedział poseł Aleksander Miszalski (PO) na briefingu prasowym w poniedziałek. Jak ocenił, wydłużanie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza że smog napływa do Krakowa z gmin ościennych. "Powoli idzie jesień, codziennie coraz bardziej będziemy odczuwać efekt spalania węgla w okolicznych gminach" - dodał poseł.

Powołując się na wyniki raportu Barometru Krakowskiego podkreślił, że tylko 29 proc. krakowian jest zadowolonych z jakości powietrza, 40 proc. jest niezadowolonych; 31 proc. neutralnie ocenia powietrze.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Radny miejski Łukasz Sęk (klub PO-KO) podkreślił, że obecne zapisy uchwały antysmogowej nie zakazują od 1 stycznia 2023 r. palenia węglem, tylko zakazują używania pieców bezklasowych, tzw. kopciuchów - najmniej ekologicznych.

"Jeszcze jest czas, by wziąć udział w konsultacjach i wyrazić zdanie. Mieszkańcy Krakowa w większości już pozbyli się takich pieców. Teraz czekamy na mieszkańców okolicznych gmin" - powiedział radny.

Zarząd województwa małopolskiego przygotowanie projektu zmian w uchwale tłumaczy sytuacją na światowych rynkach energetycznych wywołaną wojną na Ukrainie oraz skutkami pandemii. Do urzędu wpłynęło także kilkadziesiąt petycji, w tym od władz gmin, z postulatami zmian w uchwale.

"Zarząd Województwa Małopolskiego z uwagą wsłuchuje się w coraz liczniejsze głosy samorządów, organizacji społecznych oraz mieszkańców Małopolski, wyrażających niepokój w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie przepisów o wymianie tzw. kotłów bezklasowych" - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą sejmiku ze stycznia 2017 r., do końca 2022 r. mają być zlikwidowane kotły pozaklasowe, czyli takie, które nie spełniają żadnych norm, a do końca 2026 r. kotły klasy 3. i 4.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych