Kraków powołuje zespół do spraw murali

Miasto Kraków powołuje zespół ds. murali, który będzie realizował politykę ds. murali, m.in. czuwał nad jakością artystyczną i techniczną prac. Po 6 stycznia zostanie ogłoszony nabór do zespołu, który ma mieć charakter otwarty i interdyscyplinarny.

Autor: PAP 28 grudnia 2021 13:11

O polityce muralowej oraz powołaniu i zadaniach zespołu ds. murali w Krakowie urzędnicy i osoby zainteresowane tematem rozmawiali we wtorek.

Sekretarzem zespołu ds. murali, nowo utworzonego w UMK stanowiska ds. sztuki publicznej, będzie Ewelina Sokalskyy - absolwentka wiedzy o kulturze, studiów podyplomowych poświęconych zarządzaniu obiektami kultury oraz ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego, wieloletni pracownik wydziałów Promocji i Turystyki oraz Komunikacji Społecznej w urzędzie miasta.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rola Sokalskyy ma być kluczowa, ponieważ będzie pierwszym kontaktem dla twórców i wszystkich zainteresowanych muralami. Sokalskyy będzie koordynowała proces oceny oraz wymiany informacji na temat tworzenia nowych i konserwacji już istniejących prac.

Jak poinformowała we wtorek Sokalskyy, po święcie Trzech Króli, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w mediach miejskich pojawi się informacja o naborze do zespołu ds. murali. Zainteresowani będą musieli wypełnić ankietę, w której m.in. opiszą swoją motywację. Nabór potrwa prawdopodobnie przez ok. miesiąc.

"Zapraszamy wszystkich pasjonatów sztuki, twórców murali, wszystkich, którzy chcieliby mieć swój współudział w tworzeniu polityki muralowej. Każdy, kto ma doświadczenie i chęci, ma szanse wziąć udział w naborze" - powiedziała sekretarz zespołu ds. murali.

Zespół będzie odpowiedzialny za opiniowanie nowych wniosków, a także gromadzenie i udostępnianie dokumentacji związanej z istniejącymi i powstającymi muralami, prowadzenie analiz umożliwiających ocenę aktualnej kondycji krakowskich murali i dokonywanie zmian w polityce muralowej. Będzie też koordynować współpracę z jednostkami miasta zaangażowanymi w powstawanie murali. Grupa ma działać zgodnie z opracowanym w nowej polityce muralowej systemem oceny, co oznacza, że osoby zgłaszające się z propozycjami nowych murali będą musiały odpowiedzieć na szereg pytań związanych z ich wartością artystyczną, kontekstem miejsca, aspektami technicznym czy przewidywanej trwałości pracy. Ocena każdego wniosku będzie bazowała na kryteriach opracowanych na podstawie wypowiedzi 78 twórców i przedstawicieli urzędu.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski zapowiedział stworzenie otwartej galerii muralu. Tę rolę będą pełniły co najmniej cztery ściany w przestrzeni Krakowa, na których będą cyklicznie powstawać nowe murale. Mają one być dokumentowane i ułożą się w formę zmiennej ekspozycji, zastępowane będą kolejnymi realizacjami co 2-4 lata, w zależności od jakości realizacji i stanu technicznego murali. Decyzje w tej sprawie będzie podejmował zespół ds. murali.

Piaskowski zwrócił uwagę na wsparcie finansowe konkretnych realizacji - chodzi m.in. o stypendia twórcze miasta, konkursy w ramach mecenatu gminy miejskiej.

Krakowska polityka muralowa powstała w wyniku wielomiesięcznych rozmów, warsztatów i konsultacji pomiędzy urzędnikami, artystami, kuratorami i badaczami murali. Jej wypracowanie miasto powierzyło zespołowi DNA Miasta pod kierunkiem Artura Celińskiego - politologa, miejskiego konsultanta, społecznika.

W Krakowie jest ok. 300 murali. Co roku do magistratu wpływa 20-30 nowych propozycji stworzenia wielkoformatowych malowideł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych