Kraków: rekordowa wymiana pieców

Do końca września tego roku w Krakowie złożono ponad 3500 wniosków i udzielono przeszło 3600 dotacji na wymianę systemu ogrzewania na proekologiczne. Wysokość udzielonego do tej pory dofinansowania wyniosła blisko 77 mln zł.

Autor: HouseMarket.pl 05 października 2016 16:47

Jak informuje krakowski magistrat, jeśli wszystkie zawarte umowy zostaną zrealizowane, to ponad 5100 pieców i kotłowni zostanie zlikwidowanych w 2016 roku. W tym roku są zawierane umowy wieloletnie na realizację wymiany palenisk węglowych w przyszłym roku. Na podstawie dotychczas złożonych wniosków przynajmniej 1300 palenisk węglowych będzie zlikwidowanych w 2017 roku.

Krakowski ratusz przypomina, że do poniedziałku 10 października należy rozliczyć podpisaną umowę, a w przypadku braku możliwości zrealizowania inwestycji z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy należy złożyć przed 10 października wniosek o aneksowanie umowy z możliwością realizacji w 2017 roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Miasto prowadzi również akcję „Tak! Dla czystego powietrza”. Podczas pierwszej edycji odwiedzono ponad 16 tys. gospodarstw domowych. W czasie drugiej, trwającej obecnie, ankieterzy informują krakowian o ekologicznych sposobach ogrzewania, możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie wymiany palenisk węglowych oraz przeprowadzają ankietę, dotyczącą zainteresowania wymianą ogrzewania lub związanych z tym barier.

Także Lokalny Program Osłonowy funkcjonuje i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszych ośmiu miesiącach 2016 roku złożono 507 wniosków o dofinansowanie. Dla porównania – przez cały 2015 rok krakowianie 373 razy postulowali o dopłaty do poniesionych kosztów ogrzewania.

LPO dotyczy lokalu, w którym dokonano trwałej zmiany systemu ogrzewania od września 2011 roku i przysługuje osobie lub rodzinie, która w tym lokalu zamieszkuje. Podczas przyznawania pomocy bierze się pod uwagę dochód w gospodarstwie domowym, powierzchnię lokalu oraz rodzaj ogrzewania, które zostało zamontowane w miejsce ogrzewania węglem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych